İşlem Yapılıyor
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: SU
Örnek:

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: SU

Yazar Buket Uzuner
Seslendiren Buket Uzuner

Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.

Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacibin; "Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür." beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Bilig'in bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947'de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Aratı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiyede ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor.

"Uyumsuz Defne Kamanın Maceraları", SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.

Duymadıklarınız

BUket Uzuner Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları:SU Kitabını Seslendirdi

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: SU romanın kayıtları 2013 Kasım ayında İstanbul'da Seslenen Kitap stüdyosunda gerçekleşti. Toplam bir hafta süren kayıtlar yoğun ve eğlenceli geçti. Biz Buket Uzuner'i yazar olarak kitaplarından tanıyorduk, ama bir hafta boyunca karşımızda profesyonel seslendirme sanatçılarına taş çıkartan bir Buket Uzuner vardı. Seslenen Kitap ekibi olarak Buket Uzuner ile vakit geçirmekten ve son kitabını ondan dinlemekten çok keyif aldık, umarız siz de keyifle dinlersiniz.Yusuf Hakan Özkan
26.02.2014 00:00

Bukhet Uzuner Hanım'ın SU adlı romanı gerçekten çok sürükleyiciydi. TOPRAK, HAVA ve ATEŞ adlı romanlarını dinlemek için sabırsızlıkla bekliyoruz.