İşlem Yapılıyor
Serenad
Örnek:

Serenad

Yazar Zülfü Livaneli
Seslendiren Deniz Yüce Başarır
Yayınevi Doğan Kitap

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'i (87) karşılamasıyla başlar.

1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad'da Zülfü Livaneli'nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

Duymadıklarınız
              .                  

Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli

Romanları 30 dilde yayımlanan Zülfü Livaneli, 1946 yılında doğdu. 1972 yılında fikirlerinden dolayı askeri cezaevinde yattı, 11 yıl sürgünde yaşadı. Livaneli, 1999 yılında San Remo’da En İyi Besteci ödülüne layık görüldü. Müzik eserleri Londra, Moskova, Berlin, Atina, İzmir Senfoni orkestraları tarafından icra edildi ve Zubin Mehta, Simeon Kogan gibi şeflerce yönetildi.

Türkiye dışında Çin Halk Cumhuriyeti, İspanya, Kore ve Almanya’da da çok satanlar arasına giren romanlarıyla, Balkan Edebiyat Ödülü’ne, ABD’de Barnes and Noble Büyük Yazar Ödülü’ne, İtalya ve Fransa’da Yılın Kitabı Ödülü’ne, Türkiye’de ise Yunus Nadi Ödülü’ne ve Orhan Kemal Roman Ödülü’ne layık görüldü. Livaneli, dünya kültür ve barışına yaptığı katkılardan ötürü 1996 yılında Paris’te UNESCO tarafından Büyükelçilikle onurlandırıldı ve Genel Direktör danışmanlığına atandı. 2002-2006 yılları arasında TBMM’de ve Avrupa Konseyi’nde milletvekilliği görevinde bulundu.         


Deniz Yüce Başarır

Deniz Yüce Başarır

1990’lı yılların TRT İstanbul televizyonu seslendirme stüdyolarının vazgeçilmez isimlerindendi. Yalın Türkçesi, samimi tonlamaları ve naif sesiyle birçok yabancı oyuncuya hayat verdi. Çeşitli televizyon programları ve belgesellerde metin yazarlığı ve danışmanlık yaptı.

CNNTÜRK’te kendi hazırladığı “Kitapça” adlı programı sundu. Doğan Kitap’ta önce editör daha sonra pazarlama yönetmeni olarak çalıştı.

2009 yılından bu yana Doğan Kitap’ın yayın yönetmenliğini sürdürüyor.


Hayriye
31.08.2015 00:00

Sevgili Zülfü Livanel'inin Serenad adlı kitabını daha önceden okumuş ve çok beyenmiştim. Şimdi tekrar Deniz Yüce Başarır hanımefendinin sesinden dinlemekten ayrı bir keyif aldım. Bu kitapta yarım kalan aşk, geçmişte insanlığa yapılan zülüm ve haksızlıklar var. Dinlerken tekrar hüzünlendim . Okuyamıyanlara tavsiye ederim.

Yusuf Hakan Özkan
12.02.2015 00:00

Daha önce okuduğum Zülfü Livaneli'nin bu sürükleyici eserini Deniz Yüce Başarır'ın sesinden dinlemek gerçekten de çok keyifli bir deneyimdi. Eminim ileride tekrar dinleyeceğim.