İşlem Yapılıyor
Yeraltından Notlar
Örnek:

Yeraltından Notlar

Yazar Fyodor Dostoyevski
(Çev: Sabri Gürses)
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Notos Kitap

Yeraltından Notlar Dostoyevski’nin yeteneğinin sonunda olgunlaştığı o büyük dönemin girişidir ve onunla birlikte yeni bir sanatsal düzeye ulaştığına şüphe yoktur.

Dostoyevski’nin kendi bakış açısını yakalamak, bu bakış açısı ne kadar değiştiyse o kadar yakalamak istiyorsak, o zaman kitabı ilk başta anlamı neyse öyle anlamalıyız – öncelikle, parlak bir Swift hicvi bu, kavrayışının hassaslığı ve bunun icrasının kısalığı dikkat çekici; ikincisi, Avrupa görgü kuralına göre yaşamaya çalışan bir temsili Rus kişiliğinin ikilemlerini dramatikleştiriyor. – Joseph Frank

Duymadıklarınız

Fyodor Dostoyevsk

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, 1821 yılında Moskova’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Moskova’nın alt tabakalarındaki Marya Hastanesi’nin lojmanında geçti. Annesinin tüberküloz sonucu ölmesinden sonra ailesi tarafından, kardeşiyle birlikte St. Petersburg’taki Askeri Mühendislik Teknik Üniversitesi’ne gönderdi. Bilime ve matematiğe olan ilgisizliği sebebiyle akademideki yılları sıkıntılı geçti ve zamanının çoğunu kitap okuyarak geçirdi. Hayatı boyunca devam edecek sara nöbetleri de yine burada başladı.

Mezuniyetinin ardından bir süre İstihkâm Müdürlüğü’nde görev alan Dostoyevski, sonrasında istifa ederek yazarlığa başladı. İlk kitabı İnsancıklar 1846’da yayımlandı ve oldukça olumlu eleştiriler aldı, fakat sonraki kitapları aynı başarıyı yakalayamadı. Dostoyevski, 1849 yılında devlet aleyhinde bir komploya karıştığı gerekçesiyle, dahil olduğu Petraşevski Çevresi’nin sekiz üyesi ve kardeşiyle birlikte tutuklandı.

Sekiz ay hapiste yattıktan sonra kurşuna dizilmek üzereyken af kararı çıktı ve Sibirya’daki Omsk kalesine sürüldü. Sürgünde geçirdiği dört yılın ardından bir süre er rütbesiyle orduda hizmet verdi. Semipalatinsk’te zorunlu ikamete mahkûm edilen Dostoyevski, dul Marya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. 1859 yılında St. Petersburg’a döndü. Burada Zaman dergisini çıkardı. Avrupa’ya yaptığı kısa bir seyahatin ardından 1864’te Yeraltından Notlar’ı, 1866’da ise Suç ve Ceza’yı yayımladı. Karısının ölümünün ardından Anna Grigoriyevna Snitkina ile evlendi. Kızının, doğumundan kısa bir süre sonra ölmesiyle derin bir bunalıma girdi. 1881 yılının Ocak ayında, akciğerlerinde oluşan kanama nedeniyle hayatını kaybetti.


Sabri Gürses

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Gereksinimler, Elde Edemeyişler ve İlerlemeler (1990, Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü), Unutulmuş Ay Altında (1992), Duraksamadan Eline Alıyorsun Bu Kitabı (1993), Boşvermişler: Bir Bilimkurgu Üçlemesi (1995), Sevişme (1996), Maceraperest Turan Sözlüğü (2012) adlı şiir ve roman yayınları bulunmaktadır. 1999 yılında İ.Ü. Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Yüksek lisansını İ.Ü. Çeviribilim bölümünde “Çevirmeni Çevirmek: Nabokov’un Eugene Onegin Çevirisi ve Türkçe Onegin Çevirileri” adlı teziyle tamamladı. Rusça ve İngilizceden edebi çevirmenlik yapıyor. Andrey Belıy’den yaptığı Glossolalia çevirisi 2009 yılında Rus Edebiyatı Enstitüsü Onur Ödülü’nü aldı. İvan Gonçarov’dan yaptığı Oblomov çevirisi 2010 yılında Dünya Kitap tarafından yılın çevirisi seçildi. Çeviribilim adıyla yayınladığı dergi çalışması nedeniyle Çeviri Derneği tarafından 2011 yılında Genç Soluk Ödülü’ne değer görüldü. Rusçadan F.M. Dostoyevski, İ.S. Turgenyev, A.S. Puşkin, İvan Gonçarov, Mihail Bahtin, Yuri Lotman, Sultan Galiyev, Andrey Belıy, Yuri Oleşa, Mihail Bulgakov, Boris Pasternak, İlya Boyaşov, Vasili Grossman çevirileri bulunmaktadır.Tolga Korkut

Tiyatro ve mikrofon oyuncusu, çevirmen. Radyo programcılığı ve sunuculuğu yaptı. Basılı ve İnternet yayınlarında yayın yöneticiliği, editörlük, habercilik yaptı. Okumayı sevdiği metinleri, seslendirmeyi de seviyor.

cagatay yapici
18.10.2017 00:00

Tolga beye Hayranim kendisi bana anlatilamaz duygular hissetiriyor. seref duyuyorum . saygilarimla

berk imamoglu
02.04.2015 00:00

Merhaba Leyla Hanım, ses dosyalarının kaç MB olduğu dosyayı indirebileceğiniz mecrada yani uygulamalar içinde bulunuyor.

leyla yıldız
01.04.2015 00:00

kaç mb olduğu neden yazmıyor?