İşlem Yapılıyor
Incognito - Beynin Gizli Hayatı
Örnek:

Incognito - Beynin Gizli Hayatı

Yazar David Eagleman
(Çev: Zeynep Arık Tozar)
Seslendiren Serhat Yiğit
Yayınevi Domingo

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

"Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür." Montaigne

"Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek." Wired

Duymadıklarınız

Yazar Hakkında

David Eagleman New Mexico’da büyüdü. Üniversite eğitimini İngiliz ve Amerikan Edebiyatı üzerine yaptıktan sonra Nörobilim dalında doktorasını tamamladı. Teksas, Houston’daki Baylor Tıp Fakültesi’nde Algı ve Eylem Laboratuvarı’nın başında olan Eagleman, Nörobilim ve Hukuk Teşebbüsü’nün de kurucu ve yöneticisi. Bilimsel araştırmaları Science, Nature gibi prestijli yayınlarda yer aldı; nörobilim üzerine Wednesday is Indigo Blue: Discovering the Brain of Synesthesia isimli kitabı yazdı. Yazarın Türkiye’de Domingo Yayınevi tarafından yayımlanmış olan Ve… Sonraki Hayattan Kırk Öykü (Sum: Tales from the Afterlives) isimli kitabı uluslararası çok satan listelerinde yer aldı.

Serhat Yiğit

1976’da Çanakkale’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini yine Çanakkale’de tamamladı. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.
    
Okul yıllarında ve mezuniyetinin ardından pek çok özel tiyatroda oyuncu olarak çalıştı. Hekimoğlu, Şubat Soğuğu, Tarık ve Diğerleri, Kayıp Aranıyor, Kurşun Bilal, Korkma, Maral; En Güzel Hikayem isimli diziler başta olmak üzere pek çok dizide rol alan Serhat Yiğit, Dabbe, Kelebek, Yarım, Evlenmeden Olmaz isimli filmlerde de oynadı. 

Yakaza Film Yapım'ın kurucularından olan Yiğit, seslendirme ve dublaj çalışmalarına da devam etmektedir.

Berat G. GENC
20.10.2015 00:00

Bu kitap harikulade! Çok defa ağzımın açık kalarak çevreme şaşkınlıkla baktığımı fark ettim ve kendime güldüm. Bilimsel yanının kuvvetli olması, deneylere ve örneklemelere dayandırılması da anlaşılabilirliğini arttırıyor. Sanırım beyin gibi karmaşık bir yapı ancak bu kadar anlaşılabilir açıklanabilirdi. Bana bir şeyler kattığı kesin! Ve şüphesiz "keşke herkes bu kitabı okusa ve faydalansa" dediklerim arasında. Keyifli okumalar/dinlemeler!

Ahmet Turan KÖKSAL
09.05.2015 00:00

Seslenen Kitap'ta zaten hayranı olduğum Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile tanıştım. Seslendirmeden tut, ses kalitesine ve tabii roman seçimine kadar hayran oldum. Ben de bir yazarım ve beni yazmaya iten romanı bir de sesli dinlemek beni mest etti. Araba kullanırken hem de uzun yolda yaladım yuttum önceden 8 defa okuduğum romanı. Satın aldım. Incognito da zevkle okuduğum bir kitap. Örnek seslendirmeyi de dinledim. Sehat Yiğit de çok duru bir sesi olan anlaşılır okuması olan kişi belli. Çoğu yazar kendi kitabını seslendirmiş ama seslendirmeseler daha iyi olurmuş. O yüzden kitapları yazarları seslendirmemeli diyorum. Ama Serhat Yiğit çok başarılı. Çok sevdim. Fakat o da ne? 35 TL Yahu yapmayın etmeyin. Kitaba para vermeye çekinmeyen bir yazar için bile bir kere daha düşünülmesi gereken bir meblağ. Tabii seslendirme de ucuz bir şey değil. Sonra kitaba ödenen telif de var. Bilmiyorum alır mıyım okuduğum kitabın seslendirmesini. Hele bir yaz gelsin uzun yola çıkacaksam alacağım. Cep telden arabada dinliyorum. Muhakkak haklı yönleriniz vardır da yine de 35 biraz ürküttü. Genel kesim alamayabilir. Hesabını yapmışsınızdır ama Seslenen Kitap'ı çok seven tutan biri olarak size bunları yazmak durumunda kaldım. Dikkate almayabilirsiniz. Kitap ve sesledirme çok başarılı. 35 değil 25 olsa bunları yazmazdım. Ama yine de alacağım valla. Teşekkürler.