İşlem Yapılıyor
New York Üçlemesi - Cam Kent
Örnek:

New York Üçlemesi - Cam Kent

Yazar Paul Auster
(Çev: İlknur Özdemir)
Seslendiren Melih Ceylan
Yayınevi Can Yayınları

"Her şey yanlış bir telefon numarasıyla başladı. Aranan kişi o değildi. Fakat aynı yanlışlık ertesi gece de yapıldı. Ve böylece oyun başladı. Kişi, aranan kendisi olmadığı halde, öyleymiş gibi davranırsa ne olur? Bu rastlantı onu nereye götürür? Rastlantıların onu götürdüğü yere sürüklenmeye neden razı olur? Bu soruların cevabı yok. Suda yayılan halkalar gibi birbirini izleyen olayların peşi sıra, kişinin ardına düştüğü şey, sonunda kendi hayatı, kendi geçmişi, içindeki ben, içindeki öteki olabilir."

Duymadıklarınız

"Sanki Fanshawe son yazdıklarının benim bu konudaki bütün beklentilerimi altüst edeceğini biliyordu. Bunlar, pişmanlık duyan bir adamın sözleri değildi. Sorumu soruyla yanıtlamıştı, bu yüzden her şey çok açık kalmıştı, bitmemişti, yeniden başlayacaktı. İlk sözcükten sonra yolumu şaşırdım, o dakikadan sonra ancak el yordamıyla ilerleyebildim, karanlıkta tökezledim, benim için yazılmış bir kitap beni kör etmişti."

Çağdaş Amerikan edebiyatının en özgün yazarlarından Paul Auster'ın New York Üçlemesi, yazarın hayranlarının mutlaka okuması gereken üç kült kitabı birleştiriyor: Cam Kent, Hayaletler ve Kilitli Oda. Polisiye romanla postmodern kurmacanın bir harmanı olan ve kafkaesk bir üslupla örülen üçlemede yazar, okuru kilitli odalarda, geçmişte ve gelecekte, tuzaklı sokaklarda, çifte ve karanlık kişiliklerle donattığı kahramanlarının peşinde dolaştırırken, romanın her sayfasına dağıttığı ipuçlarına anlam vermeyi okura bırakıyor. Kahramanlarını, soyut ya da somut kilitli odalara sokarak özgürlüklerini ancak oradan kaçarak elde edebilecekleri bir dünya kuruyor. Sokuldukları kafesin sınırlarının nereye vardığını ancak kurtulunca anlayan kahramanlarına -ve okuruna- üzerlerindeki baskıdan kurtulma kapılarını açacak anahtarları da sunuyor. New York Üçlemesi, edilgen okur için yalnızca bir kilitli oda ya da aynalarla dolu birer koridor. Gerçek okur ise bu metnin, dünyayı başka bir açıdan göstererek ruhlarımızın çizgilerini yansıtan bir havuz olduğunu görecektir

Yazar Hakkında

Paul Auster, 1947 yılında ABD'nin New Jersey kentinde doğdu. Columbia Üniversitesi'nde İngiliz, Fransız ve İtalyan edebiyatı üzerine eğitim alan, 1971-1974 yılları arasında Fransa'da yaşayan ve geleneksel kitap konularının dışına yüksek bir başarıyla çıkıp, yaratıcılığın sınırlarını genişletebilmiş olan Auster'in başlıca yapıtları arasında New York Üçlemesi, Yalnızlığın Keşfi, Yanılsamalar Kitabı, Kırmızı Defter, Leviathan, Kehanet Gecesi, Duman, Görünmeyen, Yükseklik Korkusu, Yazı Odasında Yolculuklar, Karanlıktaki Adam bulunuyor. Auster'in yazarlığa ilk başladığı yıllardaki sıkıntılı günlerinde Paul Benjamin imzasıyla yayınladığı bir de polisiye romanı vardır. Bu roman yazarın otobiyografik romanı 'Cebi Delik' in eki olarak yayınlanmıştır. Can Yayınları tarafından Seçkin Selvi' nin çevirisiyle 'Köşeye Kıstırmak' adı ile 2000 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

2006 yılında İspanya'nın saygın ödüllerinden olan Asturias Ödülü'nü edebiyat dalında Paul Auster kazandı. 26'ncısı düzenlenen “Asturias Prensi” ödüllerinde, aralarında Orhan Pamuk 'un da yer aldığı 18 ülkeden 26 yazar edebiyat dalında aday gösterilmişti.

Yazarın Duman (Smoke) ve Surat Mosmor (Blue in the Face) isimli senaryoları ünlü yönetmen Wayne Wang tarafından filme çekilmiştir. Daha sonra Lulu On The Bridge ( Lulu Köprüde) İsimli kitabını da kendisi filme çekmiş, hem senarist hem de yönetmen olarak yapıtın tüm aşamalarında bulunmuştur. Film hakkında yaptığı bir söyleşide kendi yazma biçimi üzerine konuşurken Peter Brook'un bir röportajından alıntı yaparak işlerinde mitlerin uzaklığıyla gündelik yaşamın sadeliğini kaynaştırmaya çalıştığını söylemiştir.

Melih Ceylan

1963 yılında İzmir'de doğdu. Lise dahil İzmirde okudu. Ankara Ünüversitesi Dil tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Ankara devlet tiyatrosu, Ankara Genç Sahne ve Dünya Çocuk Oyuncuları Topluluğunda oyunculuk yaptı.Seslendirmeye Ankara'da TRT stüdyolarında başladı.1990 yılında İstanbul'a geldi. Kaygısızlar, Hüsnü Kuruntu, Mutluyüzler, Çılgın Bediş, Çarli, Dikkat Bebek Var, Üzgünüm Leyla dizilerinde oynadı ve bazılarının seslendirme yönetmenliğini yaptı. TRT' de çeşitli çocuk programı ve kukla seslendirmeleri yaptı. Yerli ve yabancı bir çok dizi ve filmde selendirme yönetmenliği ve seslendirme yaptı yaptı (Aliye, 1001 Gece, Beyaz Gelincik, Taşların sırrı, Türkan,Kiraz Mevsimi, Paramparça. Son Mektup ise en son seslendirme yönetmenliğini yaptığı sinema filmidir). Ayrıca bir çok radyo tiyatrosunda da seslendirme yapmıştır.

Nagehan korkmaz
18.09.2016 00:00

İlk sesli kitabımı aldım. Çok mutluyum. Uygulamayı ilk gördüğüm zaman ön yargıyla yaklaştım ama bir kaç kitabı dinleyince çok eğlenceli buldum. Özellikle işe gidip gelirken harika olacak. Emeğinize sağlık. Çok teşekkür ederim.

Gülsen Geçim
24.01.2016 00:00

Seslenen Kitap'ı ilk defa dün telefonuma indirip ilk 3 kitabımı aldım. New York Üçlemesi, Melih Ceylan'ın seslendirmesiyle bu iş için biçilmiş kaftan olmuş, bayıldım! Eskiden kitap seçerken yazarına, konusuna, çevirisinin ve düzeltisinin kalitesine bakardım. Şimdi buna bir kriter daha eklendi, seslendiren! Harika bir proje, harika bir inisiyatif, tebrik ederim! Ancak herkes kitap seslendirirken başarılı olamayabilir, her seslendirme güzel bir tat vermeyebilir. Çok sevdiğim ve "dinlemek" istediğim birkaç kitabı sırf seslendirmesi o kadar da beni cezbetmediği için bir kenara bıraktım, seslendiren seçerken buna da dikkat etmek gerek. Her halükarda, ellerinize sağlık bu başarılı girişim için!