İşlem Yapılıyor
Beyaz Geceler
Örnek:

Beyaz Geceler

Yazar Fyodor Dostoyevski
(Çev: Sabri Gürses)
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Can Yayınları

Öykünün Hayalperest anlatıcısı, Petersburg'un "beyaz geceler"inde sokaklarda dolaşırken, Nastenka adında bir genç kızla tanışır. Nastenka da Hayalperest kadar yalnızdır. İkinci buluşmalarında aralarında bir dostluk doğar; Nastenka, Hayalperestimize, kendi yaşam öyküsünü anlatır: Âşık olduğu bir genç adam bir yıl sonra ona geri döneceğini söyleyerek Moskova'ya gitmiş, ama aradan bir yıl geçmesine karşın tek bir mektup bile yazmamıştır. Bu arada, Hayalperestimiz de Nastenka'ya vurulduğunu fark eder, ama duygularını gizler.

Yalnızca 19. yüzyıl Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Dostoyevski'nin 27 yaşında yazdığı Beyaz Geceler, sevecen, okuru sarıp sarmalayan, ama hüzünlü bir uzun öyküdür. Bir yanıyla romantik bir aşk üçgeninin, bir yanıyla da bir kişilik parçalanmasının öyküsüdür.

"Dört gecelik bir aşk hayali" diye tanımlanabilecek bu küçük başyapıtı, Sabri Gürses'in Rusça aslından yaptığı çeviriyle ve Dostoyevski ve yapıtı üstüne ayrıntılı incelemesi eşliğinde Tolga Korkut'un sesinden sunuyoruz.

Duymadıklarınız

Fyodor Dostoyevski

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, 1821 yılında Moskova’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Moskova’nın alt tabakalarındaki Marya Hastanesi’nin lojmanında geçti. Annesinin tüberküloz sonucu ölmesinden sonra ailesi tarafından, kardeşiyle birlikte St. Petersburg’taki Askeri Mühendislik Teknik Üniversitesi’ne gönderdi. Bilime ve matematiğe olan ilgisizliği sebebiyle akademideki yılları sıkıntılı geçti ve zamanının çoğunu kitap okuyarak geçirdi. Hayatı boyunca devam edecek sara nöbetleri de yine burada başladı.

Mezuniyetinin ardından bir süre İstihkâm Müdürlüğü’nde görev alan Dostoyevski, sonrasında istifa ederek yazarlığa başladı. İlk kitabı İnsancıklar 1846’da yayımlandı ve oldukça olumlu eleştiriler aldı, fakat sonraki kitapları aynı başarıyı yakalayamadı. Dostoyevski, 1849 yılında devlet aleyhinde bir komploya karıştığı gerekçesiyle, dahil olduğu Petraşevski Çevresi’nin sekiz üyesi ve kardeşiyle birlikte tutuklandı. Sekiz ay hapiste yattıktan sonra kurşuna dizilmek üzereyken af kararı çıktı ve Sibirya’daki Omsk kalesine sürüldü. Sürgünde geçirdiği dört yılın ardından bir süre er rütbesiyle orduda hizmet verdi. Semipalatinsk’te zorunlu ikamete mahkûm edilen Dostoyevski, dul Marya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. 1859 yılında St. Petersburg’a döndü. Burada Zaman dergisini çıkardı. Avrupa’ya yaptığı kısa bir seyahatin ardından 1864’te Yeraltından Notlar’ı, 1866’da ise Suç ve Ceza’yı yayımladı. Karısının ölümünün ardından Anna Grigoriyevna Snitkina ile evlendi. Kızının, doğumundan kısa bir süre sonra ölmesiyle derin bir bunalıma girdi. 1881 yılının Ocak ayında, akciğerlerinde oluşan kanama nedeniyle hayatını kaybetti.

Sabri Gürses

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Gereksinimler, Elde Edemeyişler ve İlerlemeler (1990, Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü), Unutulmuş Ay Altında (1992), Duraksamadan Eline Alıyorsun Bu Kitabı (1993), Boşvermişler: Bir Bilimkurgu Üçlemesi (1995), Sevişme (1996), Maceraperest Turan Sözlüğü (2012) adlı şiir ve roman yayınları bulunmaktadır. 1999 yılında İ.Ü. Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İ.Ü. Çeviribilim bölümünde “Çevirmeni Çevirmek: Nabokov’un Eugene Onegin Çevirisi ve Türkçe Onegin Çevirileri” adlı teziyle tamamladı. Rusça ve İngilizceden edebi çevirmenlik yapıyor. Andrey Belıy’den yaptığı Glossolalia çevirisi 2009 yılında Rus Edebiyatı Enstitüsü Onur Ödülü’nü aldı. İvan Gonçarov’dan yaptığı Oblomov çevirisi 2010 yılında Dünya Kitap tarafından yılın çevirisi seçildi. Çeviribilim (www.ceviribilim.com) adıyla yayınladığı dergi çalışması nedeniyle Çeviri Derneği tarafından 2011 yılında Genç Soluk Ödülü’ne değer görüldü. Rusçadan F.M. Dostoyevski, İ.S. Turgenyev, A.S. Puşkin, İvan Gonçarov, Mihail Bahtin, Yuri Lotman, Sultan Galiyev, Andrey Belıy, Yuri Oleşa, Mihail Bulgakov, Boris Pasternak, İlya Boyaşov, Vasili Grossman çevirileri bulunmaktadır.

cagatay yapici
28.10.2017 00:00

Tolga Bey`in tüm seslendirmelerini satın aldım. Fakat gördüğüm kadarıyla sadece 5 tane seslendirmesi mevcut. Daha fazla olsaydı daha fazla alırdım. Kendisinden daha fazla seslendirme bekliyorum.