İşlem Yapılıyor
İnsancıklar
Örnek:

İnsancıklar

Yazar Fyodor Dostoyevski
(Çev: Sabri Gürses)
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Can Yayınları

Yıl 1846'dır. Genç Dostoyevski, ilk romanı İnsancıklar'ı tamamlar tamamlamaz ev arkadaşı yazar Grigoroviç'e okutur. Grigoroviç o kadar heyecanlanır ki birkaç kez kalkıp Fyodor'un boynuna sarılmak ister; fakat arkadaşının aşırı duygu gösterilerinden hoşlanmadığını bildiği için yapmaz. Grigoroviç ertesi gün romanı yazar ve yayımcı Nekrasov'a götürür; kitaptan çok etkilenen Nekrasov da eleştirmen Belinski'ye... "Yeni Gogol doğdu!" der, Nekrasov, daha kapı ağzında. Aynı günün akşamı, Belinski'ye tekrar uğradığında onu heyecan içinde bulur: "Nerede kaldınız? Nerede bu Dostoyevskiniz? Genç mi? Kaç yaşında? Hemen getirin bana onu!"

Belinski'nin evine getirilen yirmi üç yaşındaki genç yazar, daha sonra orada olanları şöyle anlatacaktır: "Ve işte... beni onun yanına götürdüler. Belinski'yi birkaç yıl önce heyecanla okumuştum, ama bana ürkütücü ve sert gelmişti ve benim İnsancıklar'ımla alay edecek diye düşünüyordum. Beni çok saygılı ve ağırbaşlı bir şekilde karşıladı; ama daha bir dakika bile geçmeden her şey bambaşka oldu... Ateşli ateşli, alevli gözlerle konuşuyordu. "Siz kendiniz anlıyor musunuz?" diyordu bana tekrar tekrar, alışkanlığı olduğu üzere bağırarak, "Ne yazmış olduğunuzu anlıyor musunuz?.. Bütün bu korkunç gerçeği, bizlere göstermiş olduğunuz bu gerçeği siz mi düşündünüz? Olamaz, sizin gibi yirmi yaşında birinin bütün bunları anlamış olmasına imkân yok... Gerçeği keşfetmiş ve bir sanatçı olarak ilan etmişsiniz, size bir yetenek verilmiş, yeteneğinizin değerini bilin ve emin olun, siz büyük bir yazar olacaksınız."

Yıl 2013. 167 yıl sonra Dostoyevski her kuşağın başucu yazarlarından olma özelliğini koruyor ve İnsancıklar, onun dünya edebiyatına ilk armağanı...

Duymadıklarınız

Fyodor Dostoyevsk

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, 1821 yılında Moskova’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Moskova’nın alt tabakalarındaki Marya Hastanesi’nin lojmanında geçti. Annesinin tüberküloz sonucu ölmesinden sonra ailesi tarafından, kardeşiyle birlikte St. Petersburg’taki Askeri Mühendislik Teknik Üniversitesi’ne gönderdi. Bilime ve matematiğe olan ilgisizliği sebebiyle akademideki yılları sıkıntılı geçti ve zamanının çoğunu kitap okuyarak geçirdi. Hayatı boyunca devam edecek sara nöbetleri de yine burada başladı.

Mezuniyetinin ardından bir süre İstihkâm Müdürlüğü’nde görev alan Dostoyevski, sonrasında istifa ederek yazarlığa başladı. İlk kitabı İnsancıklar 1846’da yayımlandı ve oldukça olumlu eleştiriler aldı, fakat sonraki kitapları aynı başarıyı yakalayamadı. Dostoyevski, 1849 yılında devlet aleyhinde bir komploya karıştığı gerekçesiyle, dahil olduğu Petraşevski Çevresi’nin sekiz üyesi ve kardeşiyle birlikte tutuklandı. Sekiz ay hapiste yattıktan sonra kurşuna dizilmek üzereyken af kararı çıktı ve Sibirya’daki Omsk kalesine sürüldü. Sürgünde geçirdiği dört yılın ardından bir süre er rütbesiyle orduda hizmet verdi. Semipalatinsk’te zorunlu ikamete mahkûm edilen Dostoyevski, dul Marya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. 1859 yılında St. Petersburg’a döndü. Burada Zaman dergisini çıkardı. Avrupa’ya yaptığı kısa bir seyahatin ardından 1864’te Yeraltından Notlar’ı, 1866’da ise Suç ve Ceza’yı yayımladı. Karısının ölümünün ardından Anna Grigoriyevna Snitkina ile evlendi. Kızının, doğumundan kısa bir süre sonra ölmesiyle derin bir bunalıma girdi. 1881 yılının Ocak ayında, akciğerlerinde oluşan kanama nedeniyle hayatını kaybetti.

Sabri Gürses

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Gereksinimler, Elde Edemeyişler ve İlerlemeler (1990, Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü), Unutulmuş Ay Altında (1992), Duraksamadan Eline Alıyorsun Bu Kitabı (1993), Boşvermişler: Bir Bilimkurgu Üçlemesi (1995), Sevişme (1996), Maceraperest Turan Sözlüğü (2012) adlı şiir ve roman yayınları bulunmaktadır. 1999 yılında İ.Ü. Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İ.Ü. Çeviribilim bölümünde “Çevirmeni Çevirmek: Nabokov’un Eugene Onegin Çevirisi ve Türkçe Onegin Çevirileri” adlı teziyle tamamladı. Rusça ve İngilizceden edebi çevirmenlik yapıyor. Andrey Belıy’den yaptığı Glossolalia çevirisi 2009 yılında Rus Edebiyatı Enstitüsü Onur Ödülü’nü aldı. İvan Gonçarov’dan yaptığı Oblomov çevirisi 2010 yılında Dünya Kitap tarafından yılın çevirisi seçildi. Çeviribilim adıyla yayınladığı dergi çalışması nedeniyle Çeviri Derneği tarafından 2011 yılında Genç Soluk Ödülü’ne değer görüldü. Rusçadan F.M. Dostoyevski, İ.S. Turgenyev, A.S. Puşkin, İvan Gonçarov, Mihail Bahtin, Yuri Lotman, Sultan Galiyev, Andrey Belıy, Yuri Oleşa, Mihail Bulgakov, Boris Pasternak, İlya Boyaşov, Vasili Grossman çevirileri bulunmaktadır.