İşlem Yapılıyor
Aylak Adam
Örnek:

Aylak Adam

Yazar Yusuf Atılgan
Seslendiren Kerim Altınbaşak
Yayınevi YKY

Her şeye "karşı" duran, "karşı" çıkan, "karşı" olan bir adam... Aylak Adam... Bir adı bile yok. "C." diyor Yusuf Atılgan kısaca.

İnsan her şeye bunca "karşı"yken kendine de "karşı" olmadan nasıl sürdürülebiler bir "karşı" yaşamı?

C., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. Hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. Çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik.

Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.

Duymadıklarınız

Yusuf Atılgan

27 Haziran 1921'de İstanbul'da doğdu. Manisa Ortaokulu’nu (1936), Balıkesir Lisesi’ni (1939) ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1944); A. Nihat Tarlan yönetiminde hazırladığı bitirme tezinin konusu “Tokatlı Kâni: Sanat, Şahsiyet ve Psikoloji” idi. O dönemde Akşehir’de bulunan Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı (1945). 1946’da Manisa’nın Hacırahmanlı köyüne yerleşti ve burada çiftçilikle uğraştı. 1976’da İstanbul’a döndü; 1980’den sonra Milliyet (daha sonra Karacan) Yayınları ’nda danışmanlık ve çevirmenlik, kısa bir süre de Can Yayınları’nda redaktörlük yaptı. Ekim 1989'da üzerinde çalıştığı "Canistan" adlıromanını tamamlayamadan kalp krizi sonucu Moda’daki evinde öldü.

"Aylak Adam ve Anayurt Oteli" adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen bir yazar olarak tanındı ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yer aldı. "Anayurt Oteli" 1987’de Ömer Kavur tarafından aynı adla sinemaya aktarıldı. 1955’te "Tercüman" gazetesinin öykü yarışmasında “Evdeki” öyküsüyle (Nevzat Çorum adıyla) birincilik, “Kümesin Ötesi” öyküsüyle (Ziya Atılgan adıyla) dokuzunculuk kazandı. Ölümünün ardından "Yusuf Atılgan’a Armağan" (1992) adlı bir kitap yayımlandı.

Kerim Altınbaşak

1986 Istanbul doğumludur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Tiyatro-Oyunculuk bölümünün ardınan  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema TV bölümünü bitiren ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı Yüksek Lisansı yapan Kerim Altınbaşak, Ankara Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çeşitli oyunlarda görev almıştır. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaktadır.


Burcu Ayaz Başer
16.02.2017 00:00

Teşekkürler. Kerimcan Bey'in ağzına sağlık.

Yeşim Yurdumakan
23.11.2015 00:00

Çok teşekkürler. Yaşar Kemal, Sabahattin Ali, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Sait Faik Abasıyanık gibi edebiyatımızın ustalarının tüm eserlerini bekliyorum sizlerden.