İşlem Yapılıyor
Forbes Aralık 2015
Örnek:

Forbes Aralık 2015

Yazar Forbes
Seslendiren Müfit Coşkun
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Aralık sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Aralık sesli dergisinde sizler için seçilen 8 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

10 Yılı Geride Bırakırken...

Rusya’da, 1917’deki Bolşevik devrimiyle Çarlık rejimi son bulurken dünyanın öteki ucundaki Amerika Birleşik Devletleri’nde İskoç kökenli bir gazeteci, heyecanla yeni bir yayın üzerine çalışıyordu. 1917 yılının sonbaharı Rusya’da -sonradan büyük bir içe çöküşle son bulacak- sosyalist sistemin temellerinin atılmasına sahne olurken, Amerika’da B. C. FORBES’un hazırladığı -kapitalizm tarihine damgasını vuracak- derginin ilk sayısı, gazete bayilerindeki yerini alıyordu.

Ne tesadüftür ki dünyayı iki kutba savuracak bu iki devletten Rusya’nın, Sovyetler Birliği’ne dönüşme sürecinin ilk adımı ile büyük rakibi ABD’nin değerlerini üzerine inşa ettiği kapitalizminin en güçlü kalelerinden biri olan derginin ‘doğum günleri’ aynı sonbahara denk düşüyordu. Malum dünya kısa süre içinde iki kutuplu Soğuk Savaş dönemine girdi. SSCB’nin başına gelenler hepimizin malumu; artık yaklaşık 100 yaşındaki FORBES’un yani bir anlamda “kapitalizmin tarihi” ise -düşüp kalkmalara rağmen- yazılmaya devam ediyor.

FORBES Türkiye ise dünyanın yabancı dildeki sekizinci edisyonu olarak Türkiye pazarına girdiğinde tarihler 2005’i gösteriyordu. Bugün artık İngilizce dışında tam 37 dilde FORBES yayını var. Bu markanın kapitalizm tarihine paralel pek çok önemli sayısı, pek çok ‘mil taşı’ var; bunlardan en önemlisi elbette ki listeleri. İlk kez 15 Mayıs 1969’da “En Büyük 500 Şirket” sıralamasıyla başlayan FORBES listeleri artık tüm dünya yayıncılığına mal olmuş durumda. 13 Eylül 1982’de ilk kez “En Zengin Amerikalılar” listesini yayımlayan dergi, önce Amerikalıların sonra da tüm dünyanın servete ve servet sahiplerine bakışını değiştirdi.

Amerikan zenginlerini, 5 Ekim 1987’de yayımlanan “Dünyanın Milyarderleri” izledi. 145 milyarderin yer aldığı ilk liste her yıl tüm dünya basınının, televizyonlarının manşeti olmaya başladığında Türkiye’de de serbest piyasa ekonomisi kendi zenginlerini yaratmaya başlamıştı bile. Böylece Türkiye’nin zenginleri de, takvimler 1990’ları gösterdiğinde her yıl yenilenen bu listede yerlerini almaya başlamışlardı. Koç, Sabancı ve Şahenk ailelerinin boy gösterdiği bu liste zaman içinde genişledi, bireyselleşti Türk iş dünyasının önde gelen diğer isimlerini de kapsamaya başladı. FORBES Türkiye’nin 2005 yılındaki ilk sayısının kapağında da “En Zengin 100 Türk Listesi” yer alıyor, Türk medya tarihinde de ilk kez, hesap verilebilir bir sıralama, arkasında sağlam ve kanıtlanabilir bir metodoloji bulunan bir liste yayımlanıyordu..

Aradan geçen 10 yılın sonunda bu ay huzurlarınıza çıktığımız “10. Yıl Özel Sayı”mızla da, Türkiye’nin geçmiş ve gelecek 10 yılına yani aslında 20 yıllık bir döneme bakmaya çalışıyoruz. Geleceği görmenin en doğru yolunun, geçmişteki verileri doğru biçimde değerlendirmek olduğu gerçeğinden hareketle yapıyoruz bunu. Türkiye’nin, tarihindeki en büyük atılımı yaptığı, en önemli kalkınma hamlelerini gerçekleştirdiği 10 yılında neler oldu? Hangi sektörler, iş kolları, iş insanları bu değişime öncülük etti? Kimler işlerini nereden nereye taşıdı, ne tür değerler ortaya koydu, ne gibi kayıplara sebep oldu?

Tüm bu sorulara, FORBES’un habere bakışıyla uluslararası yayıncılık ilkelerinin rüzgarını arkamıza alarak cevaplar bulmaya çalıştık. Zira bir “Karar ve Yön Verenler Kulübü yayını” olarak karşınızda duran bu derginin gücü, bakış açısında, yaptığı işteki iddiasında, öncülüğünde, tabuları yıkmadaki cesaretinde, güçlü felsefesinde, net misyonunda, benzer fikirlere sahip karar alıcıları biraraya getirebilme gücünde; önleyici, tahmin edilemez, geleneksel olmayan, fikir sahibi, öz ve taviz vermez oluşunda. Sözün özü, FORBES’u 10 yıldır, Türk okuyucusunun ihtiyaçlarına uygun, zeka ve yaratıcılık seviyesine layık bir yayın olarak hazırlamak için keyifle çalışmaya devam ediyoruz...

BURÇAK GÜVEN