İşlem Yapılıyor
Bin Yıllık Hemşehri
Örnek:

Bin Yıllık Hemşehri

Yazar Halil Babilli
Seslendiren Mazlum Kiper
Yayınevi April

Theo, henüz delikanlıyken ölümsüz bir gelincik bedenine hapsedilmiş bir Bizanslı. Çelebi, görmüş geçirmiş, nüktedan, kitap kurdu bir dedektif. Şehir Konstantinopolis iken doğdu, yüzlerce yıllık başkentin binlerce halini yaşadı. Koca kentin her noktasını avcunun içi gibi biliyor ve İstanbul'da yaşanan doğaüstü vakaları kendine özel yöntemlerle ustalıkla çözüyor.

Gelincik Theo'nun hikayelerini Mazlum Kiper seslendirdi.

Duymadıklarınız

"İlk elli yıl kiliseye, sonraki elli yıl sinagoga, ondan sonraki elli yıl da camiye gitti. Bir ara Konstantinopolis'e gelen Luther'in papazlarını da dinledi. Sonunda o gün nerede yemek dağıtılıyorsa oraya gitmeye karar verdi.

Büyük depremler, veba salgınları ve büyük yangınlar gördü. Bunların çoğundan ustalıkla sıyrılmayı bildi. Yakalandıklarının ise Theo'ya bir zararı dokunmadı. Büyük Kostantiniyye yangınlarının birinde, sucuk çalmak amacıyla girdiği ev alevlerin içinde kalınca kaçamadı, o da yandı. Ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi küllerin arasında uyandı." Hazırlanın, ölümsüz Theo'nun rehberliğinde zamanda yolculuğa çıkıyoruz.

Theo, henüz delikanlıyken ölümsüz bir gelincik bedenine hapsedilmiş bir Bizanslı. Çelebi, görmüş geçirmiş, nüktedan, kitap kurdu bir dedektif. Şehir Konstantinopolis iken doğdu, yüzlerce yıllık başkentin binlerce halini yaşadı. Koca kentin her noktasını avcunun içi gibi biliyor ve İstanbul'da yaşanan doğaüstü vakaları kendine özel yöntemlerle ustalıkla çözüyor.

İstanbul'un gizemlerinin hepsine vâkıf Theo'nun ölümsüzlüğünün sırrı belki de hemşehrilerine asırlar boyunca yardım etmesi... İşte burada yazılanlar, İstanbul'da yüzyıllar boyunca hayatta kalmış bu fevkâlade gelinciğin başından geçen olağanüstü olayların hikâyesidir. İstanbul'un dehlizlerinde saklı nice sır aydınlanmayı bekliyor. (Çizim: Zeynep Özatalay)


Halil Babilli

1979 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğu Bakırköy'de geçti.  Tarih ve dillere olan merakı lisede başladı.

Pasaport almaya hak kazandığı hafta İstanbul'dan yola çıktı, karayoluyla Tibet'e gitti. Yolda birkaç ay geçirdi, ilk uzun yol deneyimi bu oldu.

1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümüne girdi.  2002 yılında bir elektronik şirketi tarafından Münih'e davet edildi. Bir süre o şirketin araştırma-geliştirme merkezinde çalıştı ardından Fransa'da yaşadı.

2006 yılında Hollanda'ya göçtü. Sonunda oradan da ayrılan yazar (iklimi konusunda sıkıntıları vardı), Hollanda'nın ardından sırasıyla Avustralya, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kaldı. 2013 yılında, en niyahetinde, artık yeni evi bellediği Avustralya'ya geri döndü.

Yazar evli, iki kedi ve bir köpek babasıdır. En büyük hazinesi kitapları ve biriktirdiği uçuş milleridir.


Mazlum Kiper

(d. 5 Nisan 1941) Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Şehir Tiyatroları sanatçısı olan Kiper, genç yaşlarda sanat hayatına başladı. 1969 yılında Uzun süre oyuncusu olduğu kurumdan, İsveç'te tiyatro eğitimi almak üzere ayrılarak yurtdışına gitti, oyunculuk ve reji eğitimi aldı. Orada tiyatro grupları kurdu, tiyatro, televizyon, sinema ve reklam çalışmaları yaptı. 1986'da Gencay Gürün'ün çağrısıyla yurda döndükten sonra tekrar Şehir Tiyatroları bünyesine katılan sanatçı, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğe başladı. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Şehir Tiyatroları oyuncusu Müfit Kiper'in oğlu olan sanatçı, bir dönem kurumun genel sanat yönetmenliği görevine getirilerek köklü değişiklikler yaptı. Mazlum Kiper, aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır.


Ender Salbaş
24.11.2016 00:00

Mazlum Abimizin mükemmel okuyuculuğu, vurgusu, Halil Babilli'nin müthiş, mistik kalemi... Dinlerken çok zevk aldım. Kitap bitmesin diye azar azar dinledim ama nafile... Ellerinize sağlık

Erdem Aygün
21.11.2016 00:00

Tadı damağımda kalan kısa 7 adet hikaye. Bu kitaba Mazlum Kiper'in sesi çok yakışmış. Nefis betimlemeler, şaşırtıcı detaylar ve kurgu ile gerçek tarih harmanlanarak, seslenen kitabın bu güne kadar dinlediğim en iyi kitabı ortaya çıkmış.

MehmetAker
08.09.2016 00:00

AĞZINIZA , EMEĞİNİZE SAĞLIK, YAŞAR NURİ ÖZTÜRK HOCANIN KİTAPLARINI DA SESLENDİRMENİZİ ÇOK İSTERİM :)

Hayriye
22.02.2016 00:00

Cok güzel büyülendim . Akici ve bir birbirinden güzel hikayelerle tadinda bir kitap olmus. Birde bunu Mazlum kiper beyefendinin sesinden dinlemek bence kitabin büyüsü bir kat daha arttirmis. Hayal gücünüz müthis, ellerinize saglik Halil Babilli..