İşlem Yapılıyor
Anne Baba Kumandası
Örnek:

Anne Baba Kumandası

Yazar Özlem Kalaça Yurdakul
Seslendiren Özlem Kalaça Yurdakul
Yayınevi BBOM

Annesiyle birlikte Hortumlar’a giden Kabuk’un yolda çok çişi gelir. Kabuk da “çişi başına doğru aksın diye” arabada amuda kalkar ve annesinden bir sürü azar işitir. Arkadaşına destek vermek isteyen ve zaten bir sürü kısıtlamadan sıkılmış olan yaratıcı Hortum’un aklına bir fikir gelir: “Anne Baba Kumandası” yapmak. İki can arkadaş, sesi kısılabilen, hatta dondurulabilen bir anne babaya sahip olma fikrinin cazibesiyle çalışmaya başlarlar.

Bazen her şey beklendiği gibi gitmez tabii. Ama ya bu iki can arkadaşın icatları işe yararsa?... Ya anne babalar dondurulup, sesleri kısılabiliyorsa?

Duymadıklarınız

Hortum’dan Anne-Babalara Minik Not:
Merhaba, ben Hortum. Size bir şey demek istiyorum. Nooooooolur Kabuk’la benim hikâyelerimizi çocuğunuzla birlikte okuyun. Bizi, yani dünyadaki tüm arkadaşlarımı daha iyi anlamanıza yardım eder belki hikâyelerimiz. Hani bazen bizim dünyadaki en düzgün çocuk olmamızı istiyorsunuz ya… Okurken belki siz de kendi çocukluğunuzu hatırlarsınız. Yani biz hata yaparken, öğrenmek için bir milyon soru sorarken, saçma süper icatlar peşindeyken siz de bizimle olursunuz.


Özlem Kalaça Yurdakul’un aklı hâlâ 2 kuruş harçlığını biriktirip leblebi tozu aldığı, yaprak toplamak için ağaçlara tırmandığı, balkonda civciv ve ipek böceği beslediği, ezan okunana kadar sokaklarda saklambaç oynadığı yıllarda... Çocukları ve çocukluğu çok seviyor. Şimdi büyük plazalarda büyük toplantılara girip çıksa da, kitaplarındaki kahramanlar çocukların hayallerinde bir an olsun belirebilsin diye gece gündüz hayal kurmaya ve her koşulda yazmaya devam ediyor. Cam göbeği mavisine bayılıyor, fıstıklı bitter çikolata seviyor ve arada bir, bildiği bir iki şarkıyı olduk olmadık yerlerde ulu orta söylüyor.

Merak edenler için, Özlem 1970 yılında doğmuş. Şimdi evli ve 2 kız çocuğu var. Boğaziçi Sosyoloji Bölümü’nden mezun, bugünlerde bir şirketin insan kaynaklarında yönetici olarak çalışıyor. Gazetelerde ve bazı dergilerde yazıyor. Ama aslen tatlı bir insan. Fena değil en azından. Büyüyünce yine çocuk olacak. Kararlı.