İşlem Yapılıyor
Forbes Şubat 2016
Örnek:

Forbes Şubat 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Müfit Coşkun
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Şubat sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Şubat sesli dergisinde sizler için seçilen 9 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Değerli Bir Hayat

Bir insanın hayatının değerini en iyi, ölümünün yarattığı etkiyle ölçebiliriz. Mezarlıktaki en zengin kişi olmanın hiçbir değeri yoktur da ardından çok gözyaşı dökülen, gidişi büyük boşluk hissi veren, eksik ve yarım bıraktıklarıyla en çok kalbi sızlatanların gidişi, hangi yaşta olursa olsun erken, trajik ve daima zamansız gelir kalanlara. Mustafa Koç’un ani ölümünün ardından dökülen gözyaşına, kalbimizde kalan sızıya baktığımda, çok değerli bir insanı kaybettiğimizi söyleyebilirim rahatlıkla.

Ailesinin yaşam döngüsüne bakarak bir tahmin yürütürsek, onun için bekleyeceğimizden en az 30 yıl erken terk etti bu dünyayı. Elbet biliyorum ki bir ömrün ne matematik hesabı ne de pazarlığı yapılabilir; zira ne bir nefes eksik ne bir nefes fazla hakkımız var bu dünyada. Ama yine de insan düşünmeden edemiyor; yaptıkları yapacaklarının garantisiyse neler olabilirdi diye.

Mustafa Koç, özel ve farklı bir insandı. 16 yılı aşan ekonomi gazeteciliği tecrübemde birkaç kez yollarımız kesişti ve onu tanıma fırsatım oldu. İnsanı en çok çarpan özellikleri tahminlerin ötesinde doğal, sıcak, heyecanlı, duygusal, merhametli ama bir o kadar da zeki ve çok hızlı kavrayan bir insan olmasındaydı. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yönetim kurullarında kadın sayısını ve varlığını artırmak üzere bundan beş yıl önce FORBES Türkiye ve PRAESTA Türkiye olarak “Yönetim Kurulunda Kadın” projemiz için yola koyulduğumuzda, programımıza mentor olarak davet etmek ve Türkiye’deki kadın sorunu üzerine konuşmak üzere Koç Holding’de ziyaret etmiştim kendisini.

Holdingin çok haklı ve oldukça zarif bir üslupla da olsa insanı ürküten güvenlik, sekretarya, özel kalem, kapılar, salonlar, ihtişamlı bekleme odaları gibi mekanlarıyla görevlilerini nihayet aştıktan sonra karşımda bu hallerle tam bir tezat içinde bir rahatlık ve doğallıkla oturan Mustafa Koç’u görmek müthiş şaşırtmıştı beni. Öyle candan, rahat, mesafesiz, ilgili, kıvrak zekalı, hızlı kavrayışlıydı ki daha bir sevmiştim kendisini. Yakın dostlarım bilir, onu bu halinden ve zekasından ne kadar etkilendiğimi, Koç Holding’in üçüncü kuşak kaptanının ne kadar vizyoner ve alışageldiğimiz iş insanı tipinden farklı olduğunu anlatıp durdum yıllarca.

O gün, şirketlerin karar mercii olan yönetim kurullarında kadın eksikliğinden söz etmiştik; “Burçak Hanım bizim de bu anlamda durumumuz parlak değil ki” demişti bana içtenlikle. Ben de ona bu programa katılımının bu konuda bir taahhüt içerdiğini ve bunu düzeltmek için büyük bir adım olduğunu anlatmıştım. Aradan geçen beş yılda bu misyonu cesaretle üstlendi, Koç Holding’in bu konuyu sahiplenmesine öncülük etti. Programımıza öncelikle mentor olarak, sonra birbirinden değerli kadın yöneticileri menti olarak katarak büyük destek verdi. Davos’ta konuşma yapmak için hazırlandığı HeforShe projesinin destekçilerinden biri olarak bu vizyonunu daha da ileri taşıdı.

İnsan, bu kadar erken gitmeseydi daha kim bilir neler yapardı diye düşünmekten alamıyor kendini...

Mentilerimiz Arzu Aslan Kesimer, Nurgün Eyüpoğlu, Arzu Örsel, Esel Çekin, Feza Tan, Tülin Karabük ve Pınar Kitapçı’nın çok sevdikleri Yön etim Kurulu Başkanı; mentilerimiz Pınar Balcı ve Özge Bulut Maraşlı’nın değerli mentorları Sayın Mustafa Koç’un aramızdan erken ayrılışı dolayısıyla tüm sevenlerine, Koç Holding çalışanlarına ve ailesine başsağlığı ve sabır dilerim. Eksikliği zamanla daha çok hissedilecek bir insan olarak geldi ve geçti bu dünyadan; nur ve huzur içinde yatsın...

BURÇAK GÜVEN