İşlem Yapılıyor
Anayurt Oteli
Örnek:

Anayurt Oteli

Yazar Yusuf Atılgan
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi YKY

"Ne ölü, ne sağ" bir yaşamın kahramanı Zebercet. Gözünü ilk açtığı ve yaşadığı Anayurt Oteli'yle aynı kaderi paylaşıyor: Birbirine benzeyen geçici ilişkilerle geçen günler, yalnız ve tek başına sürüklenen bir hayat.

Gecikmeli Ankara treniyle gelen -adını bile bilmediğimiz- kadın otelde bir gece kalır ve Zebercet'in de, Anayurt Oteli'nin de sessiz akıp giden günlerinin içeriği değişir.

Küçük ayrıntıların tekdüze şaşmazlığında nerdeyse takıntılarla sürüklenen bir yaşamın öfkesi de, çaresizliği de büyük oluyor.

Türk edebiyatının unutulmaz bir tipi ve unutulmaz bir mekanı.

Anayurt Oteli'ni Tolga Korkut'un muhteşem seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Yusuf Atılgan

Ortaokulu’nu (1936), Balıkesir Lisesi’ni (1939) ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1944); A. Nihat Tarlan yönetiminde hazırladığı bitirme tezinin konusu “Tokatlı Kâni: Sanat, Şahsiyet ve Psikoloji” idi. O dönemde Akşehir’de bulunan Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı (1945). 1946’da Manisa’nın Hacırahmanlı köyüne yerleşti ve burada çiftçilikle uğraştı. 1976’da İstanbul’a döndü; 1980’den sonra Milliyet (daha sonra Karacan) Yayınları ’nda danışmanlık ve çevirmenlik, kısa bir süre de Can Yayınları’nda redaktörlük yaptı. Ekim 1989'da üzerinde çalıştığı "Canistan" adlıromanını tamamlayamadan kalp krizi sonucu Moda’daki evinde öldü.

"Aylak Adam ve Anayurt Oteli" adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen bir yazar olarak tanındı ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yer aldı. "Anayurt Oteli" 1987’de Ömer Kavur tarafından aynı adla sinemaya aktarıldı. 1955’te "Tercüman" gazetesinin öykü yarışmasında “Evdeki” öyküsüyle (Nevzat Çorum adıyla) birincilik, “Kümesin Ötesi” öyküsüyle (Ziya Atılgan adıyla) dokuzunculuk kazandı. Ölümünün ardından "Yusuf Atılgan’a Armağan" (1992) adlı bir kitap yayımlandı.


Tolga Korkut

Tiyatro ve mikrofon oyuncusu, çevirmen. Radyo programcılığı ve sunuculuğu yaptı. Basılı ve İnternet yayınlarında yayın yöneticiliği, editörlük, habercilik yaptı. Okumayı sevdiği metinleri, seslendirmeyi de seviyor.