İşlem Yapılıyor
Dönüşüm
Örnek:

Dönüşüm

Yazar Franz Kafka
(Çev: Ahmet Cemal)
Seslendiren Cem Mumcu
Yayınevi Can Yayınları

Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir.

Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Dönüşüm'ü Cem Mumcu'nun seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal'in açıklamasında bulur: "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşım'dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur."

Bu açıklama, Kafka'nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: "Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay."

Kafka'yı kim okusa beğenirsiniz?

Cem Mumcu 2013'te Seslenen Kitap için kendi romanı Makber'i seslendirmişti. O tarihte Cem Mumcu'dan bir kitap daha seslendirmesi için söz almıştık. Cem Mumcu bu sefer Can Yayınları'ndan Ahmet Cemal çevirisi ile yayınlanan Franz Kafka'nın ölümsüz eseri Dönüşüm'ü seslendirdi. Kayıtlar Ocak ve Şubat 2016'da birer gün olarak toplam 2 günde tamamlandı.