İşlem Yapılıyor
Forbes Mart 2016
Örnek:

Forbes Mart 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Müfit Coşkun
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Mart sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Mart sesli dergisinde sizler için seçilen 8 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

FORBES 100 listesini yani Türkiye’nin en zengin isimlerini her yayımladığımızda bir tartışma başlıyor. Bazıları bu listede eksik isimler olduğunu, gerçekten zengin ve varlıklı olduğunu bildikleri ya da tahmin ettikleri isimlerin burada yer almadığını söylüyor. Kimilerine göre listede yer alan isimlerin karşısında yazan rakamlar, gerçekte çok daha yüksek. Yani hesaplamalarımız gerçek servetlerin altında kalıyor. Bir de en çok, listede yer alan iş insanlarının bizzat kendisinden duyduğumuz bir eleştiri var: Servet hesabımızı fazla yüksek buluyor ve gerçek değerlerinin bunun altında olduğunu iddia ediyorlar.

Epeyce az sayıda kişiden duyduğumuz bu sonuncusu dışındakilerin haklı eleştiriler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gerçekten de büyük servetlere sahip olduklarını tahmin ettiğimiz ya da bildiğimiz pek çok isim bu listede yer almıyor. Zira bunların hemen hepsi hesaplanabilir, kanıtlanabilir, şeffaf servetler değil. Bu tip iş insanlarının ya işleri çok karmaşık yapılar ardına gizleniyor ya da paranın aktığı kaynaklar çeşitli nedenlerle değerlendirilebilir durumda değil. FORBES zenginler listelerinin en önemli özelliği kanıtlanabilir, ölçülebilir, kanun nezdinde, devlet otoritesi karşısında, kamuoyuna hesabı verilebilir iş ve mülkler üzerinden yapılması. Bunun dışında kalan servetlerle ilgilenmiyoruz; kanuni yollarla, şeffaf biçimde kazanılmayan ve hesabı verilmeyen paraları, gizlenen ticari faaliyetleri aklamak, meşrulaştırmak, markalaştırmak istemiyoruz. Bu elbette ki “listemizde yer almayan servet sahipleri kirlidir veya şaibeli işler yürütüyorlardır” anlamı taşımıyor asla. İyi gizleniyor, ser verip sır vermiyor olabilecekleri gibi henüz radarımıza girmemiş ya da girdikleri halde yeterince bilgi edinmediğimiz için listede henüz yerlerini almamış olabiliyorlar.

İkinci konuya yani hesaplamalarımızın gerçek servet rakamlarının altında kalması eleştirisine gelince... Bu durumun bizim için hiçbir sakıncası yok çünkü olduğundan daha yüksek yazacağımıza, var olanın altında kalmakta sakınca görmüyoruz. Tersine iddiamız, bu servetlerin ‘en az’ bu kadar olduğu. Biz diyoruz ki söz konusu kişinin serveti daha yüksek olabilir ama biz şimdilik sadece bu kadarını kanıtlayabiliyor ya da hesaplayabiliyoruz.

Bizim için asıl sorun teşkil eden nokta, servet sahiplerinin yaptığımız hesaplamayı fazla yüksek bulması. Bu konuda çok nadir şikayet alsak da, çok önemsiyoruz. Bu durumda da, söz konusu kişiyle ya da finansal rakamlarına hakim bir yöneticisiyle hesabımızın detaylarını paylaşıyoruz, metodolojimizi açıklayarak ortak noktada buluşmaya çalışıyoruz. Genelde de bunu başarıyoruz. Ancak bazen farklı bakış açılarına sahip olabiliyoruz ve belge, kanıt, resmi bir açıklama gibi taleplerimiz oluyor. Örneğin pek çok kez gayrimenkul tapularının fotokopilerini çekip bağımsız uzmanlardan değerleme raporları aldık. Ya da biz detayını kamuoyuyla paylaşmasak da, üzerlerindeki borç yükü konusunda çalıştıkları bankalara bizimle bilgi paylaşma talimatı verdikleri durumlar yaşadık. Tüm bunlara rağmen hala ortak bir noktada buluşamıyorsak kanuni dokümanlara ve resmi kayıtlara göre hesap yapıyor ve rakama bu şekilde karar veriyoruz.

FORBES 100 listesiyle ilgili ortaya atılan bir tartışma konusu daha var ki şimdiye kadar defalarca yazdığımız için çok kısa geçmek istiyorum: Bu listeyle vergi sıralamasını karşılaştıranları bir kez daha uyarmalıyım. İkisi birbiriyle hiçbir biçimde alakalı değil, lütfen bu hatayı tekrar edip sapla samanı birbirine karıştırarak insanları gereksiz, mesnetsiz, kanıtsız biçimde şaibe altında bırakmayın ya da bunun için FORBES 100’ü referans göstermeyin.

Burçak GÜVEN