İşlem Yapılıyor
Forbes Nisan 2016
Örnek:

Forbes Nisan 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Müfit Coşkun
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Nisan sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Nisan sesli dergisinde sizler için seçilen 7 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

İşler hiç de iyi gitmiyor. Türkiye terör saldırılarıyla dehşete düşmüş durumda. Masum insanların feci ölümlerine, yaralanmalarına yüreklerimizin dayanacak gücü kalmadı. Avrupa’nın en sembolik kenti, Avrupa Birliği’nin merkezi Brüksel’de patlayan bombalar, insanların güven içinde yaşamalarının, işlerine gidip gelmelerinin, topluca eğlenmelerinin artık bir lüks haline geldiğini gösteriyor. Bu saldırıları üstlenen örgütler daha fazlasını yapacakları yönündeki açıklamalarla kentlere, iş hayatına, günlük yaşama dair korku salıyor ve bombalarının etki alanını iyice genişletiyor.

İş hayatı, yatırım, ticaret, ekonomik hareket, canlılık böyle bir ortamda yeşermez. Tersine savaş tamtamlarının çaldığı, yaşam alanlarının terör tehdidine bulandığı günlerde umutlarla birlikte ekonomi de solup gider. Zaten küresel ekonominin gündemi tamamen krize odaklanmış halde. ABD ekonomisindeki durgunluk, Çin’deki sert iniş, Britanya’nın AB’de kalıp kalmayacağı kararını vereceği halk oylaması, Avrupa’nın mülteci krizi yüzünden Shengen Antlaşması’nı bitirmenin eşiğinde olması, Japon ekonomisinin durdurulamayan kan kaybı vb. her yerde ciddi tehditlere işaret ediyor.

Haliyle küresel ticaret yavaşladı, borçlar zirvede. Petrol başta pek çok emtia fiyatında önemli erimelere şahit oluyoruz. Ortadoğu giderek daha karmaşık bir hale bürünürken Suudi Arabistan-İran gerilimi üzerinden aslında ABD-Rusya karşı karşıya geliyor. Citigroup, Merrill Lynch, Morgan Stanley, HSBC gibi büyük finans kurumlarıyla 2008 Krizi’nin kahini Nouriel Roubini, ünlü borsacı Jim Rogers başta pek çok önemli isim, 2008’i de aratabilecek küresel kriz senaryoları üzerinde konuşmaya, raporlar yayınlamaya başladı. IMF hükümetleri acil önlemler almaya çağırıyor.

ABD ve küresel pazarlarda hisse senetleri tarihin en kötü performanslarını yaşıyor. Milyarder yatırım gurusu George Soros, bu hali “durum bana 2008’i hatırlattı” sözleriyle tarif ederken dünyanın en değerli şirketi Apple, son sekiz yılda ilk kez ayı bölgesine düşerek yüzde 28’lere varan değer kayıpları yaşıyor. Sonuç olarak hem küresel milyarderler listelerinde ciddi erime hem de ülkelerdeki zenginlerin sayısında ve servet miktarlarında 2009’dan beri şahit olduğumuz en şiddetli inişleri görüyoruz.

Bu yıl dünyadaki dolar milyarderlerinin yön verdiği toplam servet, 2009’dan beri ilk kez geriledi örneğin; milyarder sayısı, ortalama servet rakamı, küresel listeye milyarder sokan ülke sayısı da öyle… Dolar pek çok para birimine karşı güçlendiği ve bu ülkelerin borsalarında düşüşler yaşandığı için ABD dışındaki ülkelerde servet kayıpları çarpıcı oranlarda gerçekleşti. Hindistan borsası yüzde 4,9, Tayvan yüzde 10, Endonezya yüzde 12,1, Brezilya 13,3 değer kaybederken Borsa İstanbul’un 2015’te yüzde 15
gerilediğine şahit olduk.

Bunlar makro düzeyde dünya siyasi ve ekonomik haritasındaki belirsizlikler ve olumsuz gelişmelerin bir kısmı. Bu ortamda elbette pek çok çıkış yolu, barış ihtimali, ekonomik krizden sıyırma senaryosu da var. Bunları FORBES Türkiye’nin bu ayki sayfalarından okuyabilirsiniz. Örneğin dünyada savaş ortamı yükselirken ülkelerin savunma harcamalarının artışının getirdiği fırsatlar var. Bu alanda ithalat yapanlar paraları eritirken teknoloji geliştirenler, maliyetleri düşürenler, insanlarını koruyacak sistem ve ürün geliştirenler kar ediyor. Türkiye’yi bu alanda önemli ülkeler ligine taşıyan şirketler, genç mucitler, önemli buluşlar yapmış başarılı şirketler var artık (Bkz. Savunma Dosyası). Öteki tarafta ise tüm dünya zaten oldukça zor bir dönemden geçerken iç anlaşmazlıklar sonucu (Bkz. kapak haberi) kendi yarattıkları servetin gerilemesine yol açan aile kavgalarına bulananların öğretici, ilham ve ders verici hikayelerini de bulacaksınız...

BURÇAK GÜVEN