İşlem Yapılıyor
Sanatçının Mektupları
Örnek:

Sanatçının Mektupları

Yazar James Joyce
(Çev: Kudret Emiroğlu)
Seslendiren Mazlum Kiper
Yayınevi Notos Kitap

"Yapmaya çalıştığım şey ile kilisedeki ayin arasında bir benzerlik yok mu sence de? Ben de gündelik hayatın ekmeğini, kalıcı sanat değeri olan bir şeye dönüştürerek insanlara bir tür zihinsel zevk ya da manevi haz vermeye çalışıyorum," der Joyce, kardeşi Stanislaus'a. Sanatına kutsal bir misyon yükleyen Joyce, hayata uhrevi değil, dünyevi bir büyü verme çabasındadır. Joyce'ta gündelik olanla sanatsal olan, birbirini dışlayan bir çelişki olarak değil, birbirini besleyen bir ilişki olarak durur. İşte Joyce'un gündelik hayatına ışık tutan bu mektuplarda, yalnızca sanatının arkasında yatan özel hayatını değil, aynı zamanda sanatının kendisini okuruz.

Notos Klasik Kitaplar serisinden yayınlanan James Joyce'un Sanatçının Mektupları kitabını Mazlum Kiper seslendirdi.

Duymadıklarınız

Tam adı James Augustine Aloysius Joyce. 2 Şubat 1882’de Dublin’de doğdu. Bir Cizvit okulu olan Clongowes Wood College ve ardından Belvedere College’da öğrenim gördü. 1902’de University College Dublin’in sanat bölümünden mezun oldu. 1904 yılında, İrlanda toplumunda karşılaştığı sosyal ve siyasal baskılar nedeniyle İrlanda’yı terk etti.

Yaşamının farklı dönemlerinde Fransa, Avusturya ve İtalya’da bulundu. Şiirlerinden oluşan ilk kitabı Oda Müziği 1907 yılında Londra’da yayımlandı. Joyce’un yaşamında önemli bir yeri olan 1914 yılında ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, The Egoist dergisinde tefrika edildi. Ardından aynı yıl 1904’ten beri üstünde çalıştığı öykülerinin toplamından oluşan Dublinliler yayımlandı. 1918’de Sürgünler adlı oyunu İngiltere ve Amerika’da yayımlandı.

James Joyce’un, kimilerince tüm zamanların en iyi kitabı olarak görülen başyapıtı Ulysses 1922 yılında Paris’te okurla buluştuğunda modernist edebiyata getirdiği yeni anlatım teknikleriyle çok konuşuldu ve tartışıldı. Dublin’de geçen yirmi dört saati anlatan ve Homeros’un Odysseia’sı üstüne kurulan Ulysses anlaşılması zor bir roman olarak anılsa da kısa zamanda bütün dünyada ün kazandı.

Elli dokuz yaşında, 13 Ocak 1941’de Zürih’te öldü.


Mazlum Kiper

(d. 5 Nisan 1941) Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Şehir Tiyatroları sanatçısı olan Kiper, genç yaşlarda sanat hayatına başladı. 1969 yılında Uzun süre oyuncusu olduğu kurumdan, İsveç'te tiyatro eğitimi almak üzere ayrılarak yurtdışına gitti, oyunculuk ve reji eğitimi aldı. Orada tiyatro grupları kurdu, tiyatro, televizyon, sinema ve reklam çalışmaları yaptı. 1986'da Gencay Gürün'ün çağrısıyla yurda döndükten sonra tekrar Şehir Tiyatroları bünyesine katılan sanatçı, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğe başladı. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Şehir Tiyatroları oyuncusu Müfit Kiper'in oğlu olan sanatçı, bir dönem kurumun genel sanat yönetmenliği görevine getirilerek köklü değişiklikler yaptı. Mazlum Kiper, aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır.