İşlem Yapılıyor
Forbes Mayıs 2016
Örnek:

Forbes Mayıs 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Müfit Coşkun
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Mayıs sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Mayıs sesli dergisinde sizler için seçilen 10 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

En Zengin Türk değişti!

Bu ayki kapağımız, FORBES 100’ün zirvesini değiştiriyor. İki ay önce, mart ayında yayımladığımız listenin bir numarası olan “En Zengin Türk”, üst üste üçüncü defa Murat Ülker’di. İki ay sonra FORBES olarak karşınıza yepyeni bir isimle çıkıyoruz. İzmirli bir Türk-Amerikalı olan Osman Kibar, rekabetin ve bilgi hırsızlığının en çetin biçimde yaşandığı biyoteknoloji alanında sessiz ve derinden ilerleyerek 12 milyar dolar değerinde bir şirket inşa etmeyi ve kişisel servetini de an itibarıyla 4 milyar dolara çıkarmayı başarmış bir isim.

Başta, kendisini sürekli FORBES 100’ün zirvesinde görmekten pek hoşlanmayan Sayın Murat Ülker olmak üzere tüm insanlığa iyi bir ha ber bu. Zira Kibar hem yeryüzünün en zengin Türk’ü olarak hem de yaşlan mayla ilgili çok önemli pek çok problemi geriye döndürecek ilaçlar bu lma vaadiyle karşımıza çıkıyor.

Bu konunun ilgimi çeken bir başka boyutu daha var: İş, sanat, bilim, spor, siyaset alanlarından bazı iş insanlarının, liderlerin, sanatçıların, elit sporcuların kişilik profillerini oldum olası çok merak ederim. Mesela aktif olarak yarıştığı yıllarda onca Formula 1 pilotu arasından nasıl olup da Michael Schumacher’in sürekli ‘en çok’ yarış kazanan olduğunu merak etmişimdir. Bu alana en büyük para döken Ferrari’nin pilotu olması, altındaki aracın üstünlüğü vb. bu başarıyı açıklamaya yetmiyor benim için. Çünkü bu markanın başka pilotları ya da Schumacher’in kendi kardeşi bile ona yaklaşamadı.

Zeka, cesaret, yetenek, çok çalışmak, azim, direnç, dayanıklılık, özgüven, sağlam bir sosyal destek sistemi içinde bulunmak vs. gibi pek çok sıfatın uygun dozlarda biraraya gelmesinin gerektiği çok açık. Göz kamaştırıcı ve ilham verici düzeydeki başarının, yaratıcılığın altında ne tür kişilik özellikleri, karakter tipolojileri, motivasyon tipleri, performans çeşitleri yattığı daima zihnimi kurcalamıştır. Benzer sorular, bu ay hem FORBES ABD’nin hem de bizim kapağımızdaki Osman Kibar’ın hikayesinde ya da derginin giriş sayfalarında okuyacağınız Hollywood’un ünlü aktörü Ashton Kutcher’ın işadamlığını anlattığımız yazıda yeniden aklıma üşüştü.

Bir yanıyla ayağı yere basan işler yapsa da diğer tarafıyla hayal satıyor Osman Kibar. Çünkü henüz ortada insanların bu problemlerine kesin çözüm getirecek ilaçlar falan yok; umut vaat eden, güzel gelişmeler var ve Kibar bunları cebine koyarak çok önemli yatırımcıları, büyük sermaye gruplarını, dünyanın en iyi okullarına gitmiş, ultra başarılı yönetici ve bilim insanlarını kendisine katılmaya ikna edebilmiş. İlaçlar hayalden gerçeğe dönüşür mü henüz bilmiyoruz ama hikayenin bu kısmı bile oldukça çarpıcı ve heyecan verici.

BURÇAK GÜVEN