İşlem Yapılıyor
Mezeleri Güzel
Örnek:

Mezeleri Güzel

Yazar Erdem Aksakal
Seslendiren Kerim Altınbaşak

"Anlatacağım hikâye, şehirli ve çalışan grubun yaşadıkları. Ben de onlardan birisiyim ya, o yüzden içeriden bolca itiraf taşıyor. Zira ne yazıyorsam çokça kendimden, yakın çevremden gördüklerim. Hikâye gerçek. Uydurmadım, en fazla biraz abartmışımdır. Ne yaptığımızı, dünyayı nasıl gördüğümüzü ve neden böyle davrandığımızı anlatmaya çalıştım.

Bu kitap, kötü çocuklar olmadığımızı ispat etme ve bize verilen gazları kolayca yuttuğumuzun hesabını verme çabası aslında. Kendime ve sınıf arkadaşlarıma bolca iğne batırdım. Hatta çuvaldız ve şiş bile kullandım kimi zaman. Ama itirafçı olan beni dahi şişleyemeyecek kadar iyi insanlarız, biz beyaz yakalılar. Her sabah saat 6.45'te çalan alarm sesinin, sabah tıraşının, makyajının, kravat ve topuklu ayakkabı içinde büzüşen bedenlerin, bilgisayar başında uyuşan beyinlerin öyküsü bu kitap. Başka da bir şey değil."

Duymadıklarınız

Erdem Aksakal 1980’de doğdu. Çocukluğu boyunca sürekli bir yerlerini kırdı ve uzun süren yatalaklıklarında okuma, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’ndeki öğrenciliği sırasında yazma alışkanlığı kazandı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Haberleşme Mühendisliği (2002) eğitimi gördü, Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamladı (2009). Üniversite yıllarında öğrenci hareketinde yer aldı. Bazı siyasi dergilerde yazıları yayınlandı, çeşitli tiyatro gruplarında oyunlar sergiledi. Mezuniyeti sonrası özel sektörde birçok yerli ve yabancı şirkette çalıştı.

Çalışırken, fırsat bulduğu her konuda yazmaya devam etti. İkiz çocukları Nisan ve Güney’e dair babalık deneyiminden, politikaya, şehir hikayelerinden, eşi Ayşen’le paylaştığı çocukluk anılarına kadar bildiği her şeyi kağıda geçirmeye çalıştı. BAL’ın Elli Yılı (2005), Ekşi Öyküler (2007), 80’lerde Çocuk Olmak (2010), Olimpos Öyküleri (2010), 90’lar Kitabı (2012), Asla Yalnız Yürümeyeceksin (2012), K. (2013) kitaplarında öykü ve denemeleri yayınlandı. Beyaz Yakalıların hayatını anlattığı “Mezeleri Güzel” kitabı 2016’da yayınlandı.

2013 ve 2014 yıllarında Hayat TV’de Deniz Tarafındaki Kale adlı TV programını yayına hazırladı ve sundu. Erdem Aksakal, Evrensel gazetesinde sporun toplumsal etkileri, OT dergisinde kentli, beyaz yakalı sınıfın yaşam biçimi hakkında ve Evrensel Kültür dergisinde kültür-sanat konularında köşe yazarlığına devam etmektedir. Bir yandan Bilgi Üniversitesi’nde İşletme alanında doktora düzeyindeki akademik çalışmalarını sürdürmekte olan Erdem Aksakal, bir yandan beyaz yakalı olarak çalışmakta, kalemi sol elle tutmaktadır.


Erdem Aksakal'ın Mezeleri Güzel kitabını Nisan-Mayıs 2016'da Seslenen Kitap stüdyosunda Kerim Altınbaşak seslendirdi.

Kerim Altınbaşak:

1986 Istanbul doğumludur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Tiyatro-Oyunculuk bölümünün ardınan  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema TV bölümünü bitiren ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı Yüksek Lisansı yapan Kerim Altınbaşak, Ankara Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çeşitli oyunlarda görev almıştır. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaktadır.