İşlem Yapılıyor
Kayı-I Ertuğrul'un Ocağı
Örnek:

Kayı-I Ertuğrul'un Ocağı

Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil
Seslendiren Melih Ceylan
Yayınevi Timaş

Televizyon programları ile yediden yetmişe tarihi sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Osmanoğulları'nın serüvenini kitaplarla anlatmaya devam ediyor. Şimşirgil, tamamen ilmî kaynaklardan beslenerek ve her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla hazırladığı KAYI serisiyle tarihimizi önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunuyor.

Serinin ilk kitabı Kayı-I: Ertuğrul'un Ocağı'yla yazar, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu, bir devlet hâline gelme merhalelerini, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid Han ve Çelebi Mehmed'in saltanat yıllarını dönemin en önemli kroniklerinden faydalanarak nefis bir üslupla değerlendiriyor. Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin sözleri, şiirleri, hocaları, dostları/düşmanları ve imar faaliyetleri tek tek anlatılıyor.

Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı'nın kuruluş hikâyesini bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.

Kayı-I: Ertuğrul'un Ocağı'nı Melih Ceylan'ın seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

1959’da Boyabat’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978’de girdiği Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 1982’de mezun oldu. 1983’te aynı bölümdeki Yeniçağ Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985’te Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1989’da Marmara Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne naklen geçiş yaptı. 1990’da “Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat (1455- 1574)” isimli çalışmasıyla Tarih Doktoru unvanını aldı. 1997’de “Uyvar’ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi” isimli takdim teziyle Doçent oldu. 2003’te Profesör kadrosuna atanan Şimşirgil’in Osmanlı şehir tarihi, siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili eserleri ve çeşitli dergilerde yayımlanmış çok sayıda ilmî makalesi bulunmaktadır. Hâlen aynı üniversitede Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca Marmara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü de yürütmektedir.

Melih Ceylan

1963 yılında İzmir'de doğdu. Lise dahil İzmirde okudu. Ankara Ünüversitesi Dil tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Ankara devlet tiyatrosu, Ankara Genç Sahne ve Dünya Çocuk Oyuncuları Topluluğunda oyunculuk yaptı.Seslendirmeye Ankara'da TRT stüdyolarında başladı.1990 yılında İstanbul'a geldi. Kaygısızlar, Hüsnü Kuruntu, Mutluyüzler, Çılgın Bediş, Çarli, Dikkat Bebek Var, Üzgünüm Leyla dizilerinde oynadı ve bazılarının seslendirme yönetmenliğini yaptı. TRT' de çeşitli çocuk programı ve kukla seslendirmeleri yaptı. Yerli ve yabancı bir çok dizi ve filmde selendirme yönetmenliği ve seslendirme yaptı yaptı (Aliye, 1001 Gece, Beyaz Gelincik, Taşların sırrı, Türkan,Kiraz Mevsimi, Paramparça. Son Mektup ise en son seslendirme yönetmenliğini yaptığı sinema filmidir). Ayrıca bir çok radyo tiyatrosunda da seslendirme yapmıştır.