İşlem Yapılıyor
Forbes Haziran 2016
Örnek:

Forbes Haziran 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Burak Pulat
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Haziran sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Haziran sesli dergisinde sizler için seçilen 8 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

İlk Fotoğraf, İlk Röportaj…

Bu baba-oğulun (büyük ihtimalle) birlikte poz verdikleri ilk ve tek kare, bu ay kapağımızı süslüyor. Kiğılılardan bahsediyorum. Yaptıklarını, sahip olduklarını, başarılarını anlatmayı değil, arka planda kalmayı seçen bir aile Kiğılılar. Tanınmaktan, kendilerini anlatmaktan, ön plana çıkmaktan, açıklama yapmaktan, röportaj vermekten hoşlanmıyorlar -ya da tercih etmiyorlar demek daha doğru. Net, üzerinde düşünülerek verilmiş bir karar bu.

Ulaştıkları büyüklük 2,5 milyar doların üzerine çıkıp içinde bulundukları sektörlerin birinde dünya sıralamasının ilk 10’u içine girince ve bir diğerinde iç pazarda dünya devlerini alt edince haliyle ‘radar’ altı uçuş şansları pek kalmıyor. Dikkatler ve meraklı bakışlar üzerlerine dönüveriyor ve bu başarının hikayesi kulaktan kulağa yayılmaya, etraflarında yeni bir ilgi dalgası oluşmaya başlıyor.

Biz yani FORBES Türkiye gibi servet hesaplayıcıları da boş duramıyor haliyle. Ne kadarlık bir pazara hükmediyorlar, ne tür yatırımlar yapıyorlar, büyüklükleri, şirket değerleri, kişisel ve aile servetleri ne boyuta ulaştı; tüm bunlar ne tür strateji ve akıllarla başarıldı, diğer iş insanları için, sektörlere, rakiplere, ilham almak isteyenlere ne gibi dersler, öyküler çıkabilir diye kafa yormamak, peşlerine düşmemek, gazeteci merakıyla burun sokmamak mümkün olamıyor.

Neyse ki nezaket gösterdiler, kırmadılar ve hem baba-oğul bizim için kamera karşısına geçip poz verdiler hem de ilk kez bu sessiz ama emin adımlarla ilerleyen yapının ardındaki bakış açısını, hikayeyi aktardılar. Böylece Türkiye’nin en çok merak edilen gruplarından birinin daha kapıları aralanmış oldu. Bizim kadar ilginç bulacağınızı umuyoruz…

Kadınlar İçin En İyi Şirketler

İlk kez 2010’da yayımladığımız bir araştırmayla kadınların çalışması açısından en cazip şirketleri sıralamış ve sonrasında birkaç yıl bu listeyi yapmaya devam etmiştik. Ancak hep aynı şirketler arasında dönmeye başlayan bu çalışma tekrar eden haliyle bizi bunaltmış ve bir süre ara verme kararı almıştık. Bu sene yeniden duruma göz atmak istedik. Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin kadın istihdamı ve kadın liderliği konularında yol kat edip etmediğini görmeyi arzu ettik. Aradan geçen zamanda kendi zihinlerimizde oluşan değişimi de çalışmamıza yansıtmaya ve konuya ‘çeşitlilik’ penceresinden bakmaya karar verdik. Çünkü yalnız kadınların öne çıktığı şirketler de tıpkı tersi yani erkek egemen bakış açılarının bir benzerini yansıtıyor olabilir.

Son yıllardaki tüm araştırmalar (başta cinsiyet olmak üzere) her alanda çeşitliliğin yansıtıldığı şirket ve yönetim yapılarının daha başarılı, daha etik, daha adil, iş sonuçları daha iyi kararlara imza attığını gösteriyor bize. Dolayısıyla kadınların ağır bastığı değil, erkek ve kadınların birlikte ve eşitlikçi biçimde rol aldığı yapılarda yakalanıyor başarı. Bu nedenlerle bu yılki sıralamamızda, yönetim kademelerinde yukarı çıkıldıkça kadın–erkek eşitliğine yaklaşmış şirketlerin daha yüksek puanlar aldığını göreceksiniz. Yani sırasıyla ortak, yönetim kurulu üyesi, ülke başkanı, CEO, CFO, genel müdür ve genel müdür yardımcısı kadın sayısına göre en yüksek kademede bulunan kadın sayısından en düşük icra görevinde bulunan kadın sayısına doğru azalan bir puanlama sistemiyle şirketlere notlar verildi. Bu yıl göreceğiniz sıralama farklılıkları bu bakış açısından geliyor.

Burçak Güven