İşlem Yapılıyor
Uysal Kız
Örnek:

Uysal Kız

Yazar Fyodor Dostoyevski
(Çev: Mehmet Özgül)
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Notos Kitap

Dostoyevski, 1876'da bir gazete haberinden etkilenerek yazdığı Uysal Kız'da karısı bir süre önce intihar etmiş bir adamın hikâyesini anlatır.

"Aslında yazdığım şey ne bir öykü ne de güncedir. Evli bir adamı gözünüzün önüne getirin: Karısı birkaç saat önce pencereden atlayarak intihar etmiş olup şimdi de masanın üzerinde upuzun yatmaktadır. Adam şaşkınlık içindedir, düşünceleri darmadağınıktır. Evinde bir odadan ötekine dolaşarak olup biteni anlamaya, kafasını toparlamaya çalışır.

Doğaldır ki, öykünün anlatımı başlangıçta çelişkili duraksamalarla, birbirini tutmayan bölümlerle bir süre uzar gider; adamcağız bir yerde kendi kendisiyle konuşurken, başka bir yerde düşündüklerini onu dinleyen birine, bir yargıca anlatır gibidir."

Uysal Kız'ı Tolga Korkut'un seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Fyodor Dostoyevski

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, 1821 yılında Moskova’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Moskova’nın alt tabakalarındaki Marya Hastanesi’nin lojmanında geçti. Annesinin tüberküloz sonucu ölmesinden sonra ailesi tarafından, kardeşiyle birlikte St. Petersburg’taki Askeri Mühendislik Teknik Üniversitesi’ne gönderdi. Bilime ve matematiğe olan ilgisizliği sebebiyle akademideki yılları sıkıntılı geçti ve zamanının çoğunu kitap okuyarak geçirdi. Hayatı boyunca devam edecek sara nöbetleri de yine burada başladı.

Mezuniyetinin ardından bir süre İstihkâm Müdürlüğü’nde görev alan Dostoyevski, sonrasında istifa ederek yazarlığa başladı. İlk kitabı İnsancıklar 1846’da yayımlandı ve oldukça olumlu eleştiriler aldı, fakat sonraki kitapları aynı başarıyı yakalayamadı. Dostoyevski, 1849 yılında devlet aleyhinde bir komploya karıştığı gerekçesiyle, dahil olduğu Petraşevski Çevresi’nin sekiz üyesi ve kardeşiyle birlikte tutuklandı. Sekiz ay hapiste yattıktan sonra kurşuna dizilmek üzereyken af kararı çıktı ve Sibirya’daki Omsk kalesine sürüldü. Sürgünde geçirdiği dört yılın ardından bir süre er rütbesiyle orduda hizmet verdi. Semipalatinsk’te zorunlu ikamete mahkûm edilen Dostoyevski, dul Marya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. 1859 yılında St. Petersburg’a döndü. Burada Zaman dergisini çıkardı. Avrupa’ya yaptığı kısa bir seyahatin ardından 1864’te Yeraltından Notlar’ı, 1866’da ise Suç ve Ceza’yı yayımladı. Karısının ölümünün ardından Anna Grigoriyevna Snitkina ile evlendi. Kızının, doğumundan kısa bir süre sonra ölmesiyle derin bir bunalıma girdi. 1881 yılının Ocak ayında, akciğerlerinde oluşan kanama nedeniyle hayatını kaybetti.