İşlem Yapılıyor
Engereğin Gözü
Örnek:

Engereğin Gözü

Yazar Zülfü Livaneli
Seslendiren Hakkı Ergök
Yayınevi Doğan Kitap

Yıllardır Topkapı Sarayı'ndaki hücresinde kapalı tutulan Şehzade, hiç beklemediği bir anda tahta çıkarılır, böylece iktidarın tek sahibi olur.

Haremağası Süleyman ise Habeşistan'dan koparılıp hadım edilerek saraya getirildiğinden beri onun en sadık kulu ve -iktidarsızlığına rağmen- Harem'in tek hâkimidir. Valide Sultan'ın iktidar hesaplarıyla oğlunu yeniden hapsettirmesi, ilişkileri iyice içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

Engereğin Gözü, Haremağası ile Padişah arasındaki köle-efendi ilişkisi aracılığıyla, "bakışıyla her canlıyı kımıltısız hale getiren bir engereğin bile gözünü kamaştıran" iktidarın büyüleyiciliği üzerine alegorik bir roman. Bir yanıyla da bir "dil şöleni"; Zülfü Livaneli, Evliya Çelebi'nin, Naimâ'nın ve Türkçenin büyük dil ustalarının izini sürüyor.

Engereğin Gözü'nü Hakkı Ergök'ün muhteşem seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Zülfü Livaneli

Romanları 30 dilde yayımlanan Zülfü Livaneli, 1946 yılında doğdu. 1972 yılında fikirlerinden dolayı askeri cezaevinde yattı, 11 yıl sürgünde yaşadı. Livaneli, 1999 yılında San Remo’da En İyi Besteci ödülüne layık görüldü. Müzik eserleri Londra, Moskova, Berlin, Atina, İzmir Senfoni orkestraları tarafından icra edildi ve Zubin Mehta, Simeon Kogan gibi şeflerce yönetildi.

Türkiye dışında Çin Halk Cumhuriyeti, İspanya, Kore ve Almanya’da da çok satanlar arasına giren romanlarıyla, Balkan Edebiyat Ödülü’ne, ABD’de Barnes and Noble Büyük Yazar Ödülü’ne, İtalya ve Fransa’da Yılın Kitabı Ödülü’ne, Türkiye’de ise Yunus Nadi Ödülü’ne ve Orhan Kemal Roman Ödülü’ne layık görüldü. Livaneli, dünya kültür ve barışına yaptığı katkılardan ötürü 1996 yılında Paris’te UNESCO tarafından Büyükelçilikle onurlandırıldı ve Genel Direktör danışmanlığına atandı. 2002-2006 yılları arasında TBMM’de ve Avrupa Konseyi’nde milletvekilliği görevinde bulundu.

Hakkı Ergök

1960 yılında Kastamonu-Daday’da doğan Hakkı Ergök, İktisadi Ticari İlimler Akademisi ve Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek kısmını bitirdi. İsviçre ve İspanya’da oyunculuk eğitimleri aldı. Sahneye ilk adımını Ankara Sanat Tiyatrosu’nda attı. Devlet Tiyatrosu’nda 28 yıl boyunca görev aldığı 48 projenin 30’undan fazlasında başrol oynadı. Avni Dilligil, Rotary Kulüp, Sanat Kurumu dâhil olmak üzere birçok ödül kazandı. ‘Çayhane ve Benerci Kendini Neden Öldürdü’ oyunlarındaki performanslarıyla, Afife Jale Tiyatro jürisi tarafından iki kere ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayı gösterildi. İki oyun sahneye koydu. Pek çok dizi ve sinema filminde önemli roller oynadı. Bir yarışma programı sundu ve birkaç reklam filminde oynadı. Konservatuar dönemlerinden itibaren birçok yabancı, yerli film ve dizide başrol oyuncularını seslendirdi. Reklam dublajı yaptı. Türkçeyi doğru konuşmayı her zaman çok önemsedi. YouTube proje ortağıdır ve okuduğu onlarca şiir ve öykünün videosunu YouTube üzerinden yayınlamaktadır.

Hakkı Ergök Erken Engereğin Göz'nü İstanbul'da Seslenen Kitap stüdyosunda seslendirdi.   

Elif Genç
31.07.2017 00:00

Bu yaz Zülfü Livaneli kitaplarının hepsini okumaya koyuldum. İyi ki "Bir tanesini de yolda sesli dinleyeyim." demişim. Kitabın kendisi çok güzel (diğer Livaneli kitapları gibi) ama Hakkı beyin de seslendirmesi harika olmuş. Tebrikler.