İşlem Yapılıyor
Ay Işığı
Örnek:

Ay Işığı

Yazar Guy De Maupassant (Çev: Tahsin Yücel)
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Can Yayınları

Ay Işığı, öykü alanında dünya edebiyatına damgasını vurmuş olan Fransız yazar Guy de Maupassant'nın 14 öyküsünden oluşan bir derleme.

Özlü, güçlü, keskin, ekonomik anlatımla güçlendirdiği gerçekçiliği ve kurgudaki ustalığıyla öykü türüne yeni bir anlayış getiren yazarın bu derlemesini Türkçe'nin usta kalemlerinden Tahsin Yücel'in çevirisi ve Tolga Korkut'un seslendirmesiyle sunuyoruz.

Duymadıklarınız

Guy de Maupossant

Fransız roman ve öykü yazarıdır. Paris’te doğdu. Mutlulukla geçen çocukluk yıllarından sonra, deniz yollarına bağlı bürolarda çalıştı. Ancak aklı denizcilikte değil, yazarlıktaydı. Gustave Flaubert’le olan dostluğu nedeniyle, onun etkisinde kaldı ve edebiyata merakı daha da arttı. Flaubert, onu yetiştirdi. 1880′de tanınmış yazarlarla birlikte birkaç öyküsü aynı kitapta yayınlandı.

Guy de Maupossant, benzerine az rastlanır gözlem gücü, küçük ayrıntıları değerlendirme ustalığı ve doğrudan söylenenin gerisindeki ince alayla kaleme aldığı eserleriyle öykü türünü adeta yeniden tanımlamıştır. Olaylara, nesnelere hep dışarıdan bakan, okuru çok değişik çevrelerde, çok değişik insanlar arasında dolaştıran yazarın öykülerinin büyük çoğunluğu okuru hep derin bir gerçeklik duygusu içinde gülümsetir ya da ürpertir. Yazar, sıradan insanların yaşamındaki küçük dramlardan ve onların zihinlerini meşgul eden gündelik sorunlardan ironi dolu çarpıcı hikâyeler çıkarır.

Maupassant, en güzel eserlerini 1881-1886 yılları arasında yazmıştır. Sağlık durumunun bozulmasıyla yattığı akıl hastanesinde geçen günleri boyunca en güzel öykülerini kaleme aldı. Ancak sürekli aldığı ilaçların etkisi sonunda, hayata gözlerini kapadı.

Guy de Maupassant, natüralisttir. Konularını gerçekçi bir açıdan anlatır. Usta bir öykü yazarıdır. 260′tan fazla öykü kaleme almıştır.