İşlem Yapılıyor
Forbes Eylül 2016
Örnek:

Forbes Eylül 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Burak Pulat
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Eylül sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Eylül sesli dergisinde sizler için seçilen 10 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Kader Ortaklarından Hayati Öngörüler

Geçen yıl bugünlerde FORBES Türkiye’nin editör yazısında “son yedi yılın en zor çeyreği” ifadesini kullanmışım. Hükümet kurma arayışları çerçevesinde alınan yeniden seçim kararı, bölgenin hızla içine sürüklendiği savaş ortamı, Avrupa Birliği’nden çıkma hevesi kabaran İngiltere’nin bu yapıda yaratacağı dağılma etkisi, ABD’nin faiz kararlarının başlıca döviz kurlarına yapacağı baskı, Çin’in beklenmedik devalüasyon kararının özellikle gelişmekte olan piyasalardaki artçıları gibi haller, bu tanımı yapmamdaki en önemli kriterler olmuş.

Aradan geçen bir senede dünyanın, bölgenin ve Türkiye’nin içinden geçtiği hallere baktığımızda daha da zor ve büyük sıkıntıların içinden geçilen bir yıl görüyoruz. Bir taraftan Güneydoğu şehirlerimizde süregelen bir iç savaş hali; Batı’nın önde gelen metropollerine kadar uzanan terör dalgası; İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan başkentin kalbine uzanan ve yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamalar; tüm ülkeye dehşet ve şok yaşatan acımasız, kanlı, kifayetsiz ama zalimce bir askeri darbe girişimi; şimdi de bir koalisyon içinde Suriye topraklarında başlattığımız operasyonla resmen bölgesel bir savaşa girmiş olduğumuz gerçeği… Bunların, bir filmde karşımıza çıksa “amma abartmışlar” diyeceğimiz türden bir absürt hal içerdiğini kabul etmek lazım olsa da her biri gerçekten de yaşandı.

Geçen yılın ekonomik ortamına, yatırım iklimine ve para-servet yönetimine ‘çok zor’ bir dönem tanımı yapmıştık. Geçen zaman kötünün kötüsü olduğunu, tahminler ötesi bir ‘delilik hali’nin içine düşebileceğimizi kanıtlasa da, farkındaysanız ülkede ve iş dünyasında bir panik, dehşet halleri falan hakim değil. Ben bunu krizlerle yoğurulmuş ve tecrübelenmiş iş dünyasının öz güvenine, sağduyusuna ve geleceğe dair umuduna bağlıyorum.

Bu yılki FORBES Yatırım Raporu’nda iş dünyasının bu büyük kaos karşısındaki sükunetinin parametrelerini araştırdık ve gemilerini büyük fırtınalarda sağlam biçimde ilerletmeyi (güvenli liman demiyorum) başarmış, krizlerden fırsat yaratarak, büyüyerek, bölgesel hatta küresel devler olarak çıkan iş insanlarına nasıl yaptıklarını sorarak başarı hikayelerine aracılık etmeyi hedefledik. Böylece, bu zor ötesi ortamda nelerden uzak durduklarını, neleri fırsat olarak gördüklerini, sağlam adımlarla ilerleyebilmek için neleri gözlediklerini ve hangi alanlarda önlem aldıklarını araştırdık.

Ortaya her aşama ve yaştaki girişimci, iş insanı, profesyonel için ilham verici hikayelerden oluşan bir rapor çıktı. Başkalarının tecrübeleri ve hikayeleriyle bezenmiş tavsiyelerinden daha kıymetli ne olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta bazen doktordan bile daha iyisi, kendi de damdan düştüğü için acımızı bilecek ve halden anlayan bir kader ortağıdır...

BURÇAK GÜVEN