İşlem Yapılıyor
Forbes Kasım 2016
Örnek:

Forbes Kasım 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Burak Pulat
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Kasım sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Kasım sesli dergisinde sizler için seçilen 7 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Göçmenliğin itici Gücü

Savaştan kaçmaya çalışan ailesiyle yakalandığı deniz kazasında boğulan Alan'ın kıyıya vuran minik bedenini, içinde kaldığı bombardımanyüzünden şoka giren Ümran'ın ambulanstaki görüntüsü, içinde yaşadığımız coğrafyadan batıya doğru yayılan bir insanlık dramının en acı verici halleri. Suriye, Irak, Kürdistan vs. bugün dünyanın en sorunlu ve potansiyel olarak en tehlikeli bölgesi. Artık ülkeler ve devletlerarası örgütler, kaçan insanları nasıl durduracağı, kapılarına dayanan, içlerine sızan bu "kalabalıkları" ne yapacakları konusunda strateji üzerine strateji geliştiriyor. İnsanlığın, vicdanın ayaklar altına alındığı hallere; medeniyet adına mangalda kül bırakmayanların halk oylamalarında sandığa koşup "gelmesinler" diye mühür bastıkları günlere şahit oluyoruz.

Peki göçmenler gerçekten bizim sırça köşklerimize, "muhteşem" yaşamlarımıza, güzel ülkelerimize bu kadar büyük tehdit mi? Göçmen, kaçak, mülteci vs. diye etiketlediğimiz evini, yuvasını, ailesini, mahallesini, sevdiklerini, geleceklerini, umutlarını, tüm varlıklarını geride bırakmış bu insanlar, bencil hayatlarımıza hakikaten kötülük, hastalık, suç, sefalet mi taşıyor? Araştırmalar, istatistikler hiç de öyle demiyor. Göçmenlerin gelişmiş ülkelerde ya da dünyanın her yerinde yerleşik halklardan, doğma büyüme vatandaşlardan çok daha büyük katkı yaptıkalrını, ekonomiye, toplum yaşamına, kendi cemiyetlerine veya habitatlarına önemli yararlar sağladıklarını gösteriyor.

Bu ay kapağımızda Sivas'tan İngiltere'ye göçen Cafer Mahiroğlu'nun hikayesine ek olarak Amerika'daki en zengin 400 kişinin sıralandığı FORBES 400 listesindeki göçmenlere ve bir kuşak önce bu ülkeye gelenlerin yarattıkları serveti, başarıyı yaratanları mercek altına alan iki göçmenlik hikayesi var. İlkinde, ergenliğin başında kendini Londra'da bularak sıfırdan başlayıp bugün Avrupa'nın en etkin ve büyük iş insanı haline getiren birinin yaratıcılık, azim, direnç, psikolojik güç ve kıvraklık gerektiren öyküsüne tanıklık edeceksiniz. Bunun için de, her şeyin bilinmez ve yabancı olduğu bir dünyada, bu halin nasıl etki ve başarıya dönüştüğünün, göçmenliğin nasıl güç haline geliverdiğinin kanıtlarını bulacaksınız.

İkinci ise bugün ABD'nin ve haliyle dünyanın en büyük şirketlerinin sahipleri, kurucuları, yaratıcıları olan insanların her şeylerini geride bırakmalarına neden olan acıların daha sonra ne tür bir başarma altyapısına dönüştüğünü okuyacakasınız. Sonuçta bugün dünyada servetin beşiği, teknolojinin, ekonomik gücün yuvası Amerika'da göçmenler, toplam nüfusun sadece yüzde 6'sı ama En Zengin 400'ün yüzde 10,5'ini oluşturuyor.

Dolayısıyle ülkelerin ve vatandaşların, göçmenlerin büyük yük oluşturduğuna dair inançları hiç de doğruyu yansıtmıyor. Burada sorun, göçmenlerde değil daha çok hem bizim algı dünyamızda hem de göçmenlerin içinde yeşerebileceği ortamı yaratamayan politikalarda. Bugün dünyanın ayakta kalmış tek süper gücü ABD'de, 250 yıla yakın zamandır girişimci sınıf göçmenlerden oluşuyor. Bu yüzden de belki de yanlarından geçerken, acıma ve saklamaya çalıştığımız bir rahatsızlık hissiyle uzaktan baktığımız göçmen çocuklarının, belki yarının en büyük işverenleri olabileceğini düşünmeye başlamak bir şeyleri artık değiştirmenin ilk adımı olabilir, ne dersiniz?

BURÇAK GÜVEN