İşlem Yapılıyor
Fosforlu Cevriye
Örnek:

Fosforlu Cevriye

Yazar Suat Derviş
Seslendiren Ayça Varlıer
Yayınevi ONK Ajans

Suat Derviş, ilk kez 1968'de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, "öteki" olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.

Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul'un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye'nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye'ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.

Fosforlu Cevriye'yi "Son Fosforlu" Ayça Varlıer'in seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Son Fosforlu Ayça Varlıer

Ayça Varlıer Ağustos 2015'ten itibaren Suat Derviş’in “Fosforlu Cevriye” romanından Tuncer Cücenoğlu’nun uyarladığı ve Tiyatrokare’nin seyirciyle buluşturduğu “Fosforlu” müzikalinde Fosforlu Cevriye'ye hayat veriyor.

Suat Derviş'in unutulmaz romanı Fosforlu Cevriye'yi Ayça Varlıer İstanbul'da Seslenen Kitap stüdyosunda seslendirdi. Kayıtlar Nisan 2016'da başladı ve Ekim 2016'da sona erdi. Keyifli bir kayıt sürecinin ardından ortaya dinlemeye doyamayacağınız bir sesli kitap çıktı. Keyifli dinlemeler!

Hakan Bozkurt
28.11.2017 00:00

Zevkle dinledim.