İşlem Yapılıyor
Dorian Gray'in Portresi
Örnek:

Dorian Gray'in Portresi

Yazar Oscar Wilde
Seslendiren Sercan Gidişoğlu
Yayınevi Can Yayınları

Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi verirdim!"

Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray'in Portresi için Oscar Wilde, 'bir ruhun hikayesi' demişti. 1891'de ilk basıldığında ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki çeken romanın baş kişileri olan Lord Henry ile Dorian'ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian'ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması kitabın eksenini oluşturuyor. Son derece saf ve yakışıklı Dorian'daki değişim, Lord Henry'nin sözleriyle ve Dorian'ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry'nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil'in Dorian'a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian'ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur. Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır? Ve Oscar Wilde'ın dediği gibi, herkes Dorian Gray'da kendi günahını mı görecektir?

Duymadıklarınız

Oscar Wilde

Oscar Wilde, 1854’te İrlanda’nın Dublin kentinde doğdu. Edebiyatla yakından ilgili, aydın bir ailenin oğluydu. 1878’de “Ravenna” adlı uzun şiiriyle Newdigate Ödülü’nü kazandı. 1881’de yayımladığı şiirler, Dante Gabriel Rossetti ve John Keats’in etkisindeydi. 1884’te Constance Lloyd’la evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu oldu. Bu dönemde yayımladığı Mutlu Prens ve Diğer Öyküler, masal ve romantik alegori alanındaki ustalığını ortaya koyuyordu. Tek romanı Dorian Gray’in Portresi, masal ve öykü kitapları Lord Arthur Savile’in Suçu ve Nar Evi 1891’de yayımlandı. İlk başarılı oyunu Leydi Windermere’in Yelpazesi ertesi yıl, Salome ise 1893’te basıldı. Cinsel seçiminden ötürü suçlanarak iki yıl yattığı hapishanenin insanlık dışı koşullarını işlediği Reading Zindanı Baladı 1898’de okuyucuyla buluştu. Wilde, bir kulak enfeksiyonunun neden olduğu şiddetli bir beyin iltihabı sonucu 1900 yılında Paris’te öldü.

Sercan Gidişoğlu

37 yaşında olan sanatçı 31 yıldır seslendirme yapmaktadır. Seslendirme hayatına 1985 yılında TRT Ankara Televizyonu’nda başlamış ve ardından TRT İstanbul Televizyonu, NTV, Digitürk, İmaj Stüdyoları, Melodika gibi televizyonlar ve prestijli stüdyolarda devam etmiştir. Bu süre içerisinde özellikle çocuk ve genç pek çok ünlü oyuncuya sesini vermiş ve binlerce film, yerli-yabancı dizi, çizgi film, sinema filmi ve yüzlerce reklam filmi seslendirmiştir.

Seslendirmenin yanı sıra 25 yıla yakın süredir profesyonel olarak oyunculuk ve tiyatro yapan Sercan Gidişoğlu, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler doktorası yapmaktadır. Gidişoğlu ayrıca Yapı Kredi Afife Jale Tiyatro ödülleri jüri üyeliği ve Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.