İşlem Yapılıyor
Forbes Aralık 2016
Örnek:

Forbes Aralık 2016

Yazar Forbes
Seslendiren Burak Pulat
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Aralık sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Aralık sesli dergisinde sizler için seçilen 7 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Trump’ın Çevresindeki T.C. Uyruklu İşadamı

Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesiyle dünyanın gözü bu tartışmalı adama döndü. İlk kez sahip olduğu, temsil ettiği, yarattığı her şey bu kadar tartışılan bir başkanla karşı karşıyayız. Orta sınıf beyaz Amerikalılar hariç tüm dünya endişe içinde...

Yeni başkanın tüm geçmişi, ilişkileri, serveti, söylemleri, politik fikirleri spot altında. Hal bu olunca meraklılar kervanına katılanlardan biri de; dünya görüşü, ABD’nin Cumhuriyetçi Partisi ile daima paralel olmuş bir marka olan FORBES oldu. Her ne kadar FORBES ABD, Trump’ı başkanlık yarışında desteklemiş olsa da seçimi takiben gazeteci ve haberci kimliklerini terk etmeden hazırladıkları bir haber dosyasıyla yeni başkanın servetini, geçmiş ve şu andaki ilişkilerini masaya yatırmaktan çekinmemişler. Bu sayımızda okuyacağınız bu haber gerçekten bir araştırmacı gazetecilik başarısı. Ancak benim dikkat çekmek istediğim nokta, bunun ötesinde ve yine habercilik kaygısı taşıyan başka bir konu.

FORBES ABD’nin Trump üzerine hazırladığı dosyanın içinde, bir Türk vatandaşının adını göreceksiniz: Kazak asıllı Türk vatandaşı Tevfik Arif. Gayrimenkul geliştiricisi olarak tanınıyor. Moskova’da uluslararası iktisat okumuş. Sonra Sovyetler döneminde 17 yıl boyunca ticaret bakanlığında, baş ekonomist ve bakanlığın otel yöneticiliği departmanında müdür yardımcısı olarak çalışmış. Türkiye’ye gelişi ise iddiaya göre merhum Turgut Özal’ın çağrısıyla olmuş. 1994’te Türk vatandaşı olmuş. 1995’te ABD’ye gidip New York’ta inşaat işine girmiş. Oğlu Amerikan Askeri Akademisi, kızı Columbia mezunu.

İddialara göre Türkiye’deki geçmişi Fettah Tamince ile başlıyor. 2005 tarihli Yavuz Semerci imzalı bir söyleşiye göre Tamince “Labada Otel’i Bilge Turizm olarak aldıklarını; bunun ortaklık yapısının ise yüzde 75 Tevfik Arif - yüzde 25 kendisi olduğunu” ifade etmiş. Bir söylentiye göre şirketin yüzde 99’u Arif’e aitmiş. Tamince, Rixos’taki tüm faturaların Bilge üzerinden kesildiğini söylüyor.

Başka bir söyleşide ise New York 5. Cadde’de bulunan ofisinde, masasındaki Türkiye ve Kazakistan bayraklarını gururla sergilediği yazıyor. Tevfik Arif ismine daha sonra Atatürk’ün yatı Savarona’yı kiralamasıyla rastlıyoruz. Hatırlarsınız 2010’da yatta verdiği partiyi, fuhuş yapıldığı gerekçesiyle Jandarma basmıştı. Arif daha sonra Yozgat’taki uranyumu çıkartacak konsorsiyumda, Doyen Grup’un sahiplerinden biri olarak çıkıyor karşımıza. Sahiplik oranının yüzde 5 olduğu iddia ediliyor haberlerde.

Arif’in şirketine ait bayrockgroup.com İnternet sitesinden aldığımız bilgiye göreyse şirket, bugüne kadar 2,5 milyar dolarlık proje gerçekleştirmiş. İş yaptığı ortaklar arasında Apollo Real Estate, The Sapir Organization da bulunuyor. Ayrıca Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos ile Arif’in şirketi Bayrock yedi lüks otel projesi yapmış.

Arif’in ABD macerası ise 1996’da New York, Brooklyn’de bir alışveriş merkezi projesiyle başlamış. On yıl sonra ise Trump ile ortaklık yaparak “Trump International Hotel & Tower Ft. Lauderdale” ve “Trump International Hotel & Tower Phoenix” gibi lüks projelere imza atmış. Yeni başkanla tanışıklığı da buradan. İşte tam bu noktada Trump dosyamıza göz atmanızda yarar olduğunu düşünüyorum...

Burçak Güven