İşlem Yapılıyor
İnsanın Görkemi
Örnek:

İnsanın Görkemi

Yazar Ralph Waldo Emerson (Çev: F. Cihan Dansuk, Pınar Öztamur)
Seslendiren Serhat Yiğit
Yayınevi Okuyan Us

“Kendimi Emerson’a o denli yakın buluyorum ki onu övmekten çekiniyorum, çünkü kendimi övmüş gibi olmaktan korkuyorum.” -Friedrich Nietzche

Bu kitap, düşünce tarihinin önemli isimlerinden Amerikalı düşünür Ralph Waldo Emerson’ın Türkçede ilk kez yayımlanmış denemelerinden oluşuyor. Aynı zamanda büyük bir yazar-şair olan Emerson, aralarında Walt Whitman, Emily Dickinson, Edwin Arlington Robinson, Wallace Stevens, Hart Crane ve Robert Frost’un bulunduğu uzun bir dizi Amerikan şairine ilham verdi. Düşünceleri ise John Dewey, George Santayana, Friedrich Nietzsche ve William James gibi filozofların felsefesini etkiledi.

“Her insan, evrensel aklın vücut bulmuş bir başka halidir. Bütün nitelikleri insanın içinde mevcuttur.” (Kitaptan)

İnsanın Görkemi'ni Serhat Yiğit'in sesinden dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Ralph Waldo Emerson

Bostonlu rahip, dergi editörü, günlük ve deneme yazarı, öğretim üyesi, şair ve filozof Ralph Waldo Emerson (1803-1882), yaşadığı dönemden günümüze kadar hem kendi ülkesinde hem de başka ülkelerde yazarları, düşünürleri büyük ölçüde etkilemiştir. Düşüncelerinin en katışıksız hali, Denemeler (1841) ve büyük ölçüde daha önceki konuşmalarını ve günlüğüne yazdıklarını içeren Denemeler: İkinci Dizi (1844) adlı yapıtlarda sunulmaktadır. Bu denemelerin en iyilerinden altısı, Emerson’ın Cambridge, Massachusetts’teki ilahiyat fakültesinde, 1838 yılında son sınıf öğrencilerine hitap eden tartışmalı “İlahiyat Fakültesi Söylevi” yle birlikte bu kitapta yer alıyor. Emerson’ın (sınırsız özgüvenine dayalı olduğu açıkça görülen) iyimserliği, genç Amerikan ruhu için bir hayli yüreklendiriciydi. Ayrıca Emerson, gerçekten ulusal bir nitelik taşıyan edebiyat için kendi sınıfında gerçek bir peygamber olup aynı anda Amerikalı entelektüelleri dünyadaki -özellikle de Avrupa’daki- ana akım kültüre dahil olmaya çağırıyordu. Din, epistemoloji ve öteki düşünce alanlarında sonsuz sorular soran biri olarak, kesinlikle şüphecilik çağının habercisiydi.


Serhat Yiğit

1976’da Çanakkale’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini yine Çanakkale’de tamamladı. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.
    
Okul yıllarında ve mezuniyetinin ardından pek çok özel tiyatroda oyuncu olarak çalıştı. Hekimoğlu, Şubat Soğuğu, Tarık ve Diğerleri, Kayıp Aranıyor, Kurşun Bilal, Korkma, Maral; En Güzel Hikayem isimli diziler başta olmak üzere pek çok dizide rol alan Serhat Yiğit, Dabbe, Kelebek, Yarım, Evlenmeden Olmaz isimli filmlerde de oynadı.

Yakaza Film Yapım'ın kurucularından olan Yiğit, seslendirme ve dublaj çalışmalarına da devam etmektedir.