İşlem Yapılıyor
Aptal Beyin
Örnek:

Aptal Beyin

Yazar Dean Burnett (Çev: Atilla Erol)
Seslendiren Sercan Gidişoğlu
Yayınevi Aganta

Zeki insanlar tartışmalarda neden çoğunlukla yenilir? Neden insanların yüzlerini hatırlarız ama adları bir türlü dilimizin ucuna gelmez? Peki bir ilişki bittikten sonra neden haftalar, aylar, hatta yıllar boyunca kendimize gelemeyiz?

Çünkü: Beyin aptaldır. Beynimizin inanılmaz ve mucizevi olduğunu düşünürüz. Ama aslında beynimiz bazı şeyleri karıştırabilir, hataya düşebilir ve çalışma düzeni bozulabilir. Hatta beyin kendini beğenmiştir, egoisttir. Evet, öyle!

Dean Burnett Aptal Beyin’de, bütün görkemine karşın insan beyninin kusurlarını ve bu kusurların söylediğimiz, yaptığımız ve deneyimlediğimiz her şeyi nasıl etkilediğini pek çok bilimsel deney ışığında anlatıyor.

Sinirbilim uzmanı, Guardian blog yazarı ve komedyen Dean Burnett, insan hayatını sabote ediyor gibi görünen beyni merak eden herkesi eğlenceli bir yolculuğa çağırıyor.

“İşte beyin bu. Etkileyici değil mi? Ama aynı zamanda biraz da aptal.”

Aptal Beyin'i Sercan Gidişoğlu'nun seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

Dean Burnett

Dr. Dean Burnett, Cardiff Üniversitesi Psikolojik Tıp ve Klinik Sinirbilim Enstitüsü’nde danışman ve öğretim üyesi olarak çalışıyor. Amatörce stand-up gösterileri yapmanın yanı sıra Guardian’ın popüler bilim blogu “Brain Flapping”i yazıyor.

Sercan Gidişoğlu

37 yaşında olan sanatçı 31 yıldır seslendirme yapmaktadır. Seslendirme hayatına 1985 yılında TRT Ankara Televizyonu’nda başlamış ve ardından TRT İstanbul Televizyonu, NTV, Digitürk, İmaj Stüdyoları, Melodika gibi televizyonlar ve prestijli stüdyolarda devam etmiştir. Bu süre içerisinde özellikle çocuk ve genç pek çok ünlü oyuncuya sesini vermiş ve binlerce film, yerli-yabancı dizi, çizgi film, sinema filmi ve yüzlerce reklam filmi seslendirmiştir.

Seslendirmenin yanı sıra 25 yıla yakın süredir profesyonel olarak oyunculuk ve tiyatro yapan Sercan Gidişoğlu, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler doktorası yapmaktadır. Gidişoğlu ayrıca Yapı Kredi Afife Jale Tiyatro ödülleri jüri üyeliği ve Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.