İşlem Yapılıyor
Bonzai
Örnek:

Bonzai

Yazar Alejandro Zambra (Çev: Çiğdem Öztürk)
Seslendiren İbrahim Selim
Yayınevi Notos Kitap

Yeni kuşak Şilili yazarlarının en önemlisi olarak görülen Alejandro Zambra'nın ilk romanı Bonzai yayımlandığı 2006 yılından bu yana birçok dile çevrildi ve birçok ödül kazandı. Bonzai, Julio ve Emilia'nın hikâyesiyle yoğrulan küçük ve incelikli bir roman, tıpkı bonzailer gibi. Julio ve Emilia'nın birlikteliği yalnızca cinsel ya da duygusal değil, aynı zamanda edebi. Her gece sevişmeden önce birbirlerine şiirler, romanlar, öyküler okuyorlar. Falubert'in Madame Bovary'sinden Yukio Mişima'nın Altın Tapınak'ına, Perec'in Uyuyan Adam'ından Raymond Carver'ın öykülerine...

Bonzai'deki yazar adayı anlatıcı, "Bu, gerçeğe, gerçek gibi görünen cümleleri etrafa saçmaya, bitmek bilmeyen sigaralar içmeye ve daha iyi olduklarına, geriye kalanlardan, o uçsuz bucaksız ve aşağılık geriye kalanlar denen gruptan daha iyi ve saf olduklarına inananların vahşi suç ortaklığında hapsolmaya tutkun iki öğrencinin hikâyesi," diyor Julio ve Emilia'nın gittikçe ağırlaşan hafif hikâyesi için. Sonunda Emilia ölüyor, Julio ise ölmüyor. Gerisi edebiyat.

Bonzai'yi İbrahim Selim'in seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

BONSÁI

Copyright © 2006, Alejandro Zambra

All rights reserved

Bonzai

Copyright © 2006, Alejandro Zambra

Bütün Hakları Saklıdır

Duymadıklarınız

Alejandro Zambra

1975’te Şili’de doğdu. İspanyol edebiyatı ve filoloji okudu. Etkilendiği yazarlar arasında José Santos González Vera ile Juan Emar’ı sayan Zambra, ilk romanı Bonsái (2006) ile çeşitli ödüller kazandı. Cristián Jiménez tarafından sinemaya uyarlanan Bonsái (2011) Cannes Film Festivali’nde ve İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. 2010 yılında Granta’nın İspanyolca yazan en iyi yirmi iki romancı arasında gösterdiği Zambra El Mercurio, La Tercera, The Clinic ve El País gazetelerinde yazdı. Regina’da yaşıyor ve Santiago’daki Diego Portales Üniversitesi’nde edebiyat dersleri veriyor. Bahía Inútil (1998) ve Mudanza (2003) adlı şiir kitaplarının yanı sıra No leer (2010) adlı bir deneme kitabı ile Facsímil (2014) adlı deneysel bir kitabı var. Notos Kitap’ta yayımlanan romanları: Bonzai, Ağaçların Özel Hayatı, Eve Dönmenin Yolları.
Çiğdem Öztürk

1978 İstanbul doğumlu. Adam Yayınları’nın ve Adam Öykü, Adam Sanat, Pazartesi, Roll, Express, Bir+Bir dergilerinin mutfağında çalıştı. Çevirdiği kitaplar arasında Küba’da Sosyalizm ve İnsan (Ernesto Che Guevara), Tavşan Deliğinde Fiesta (Juan Pablo Villalobos), Bonzai ve Eve Dönmenin Yolları (Alejandro Zambra) bulunuyor.


İbrahim Selim

1979 doğumlu oyuncu Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Tiyatro bölümü mezunudur. Rol aldığı oyunlar, filmler ve diziler:

Tiyatro: 006 Ben Ruhi Bey Nasılım - Istanbul Devlet Konservatuarı; 2008 Kısa Oyunalr, Mark Ravenhill - DOT; 2009 Shopping and Fucking, Mark Ravenhill – DOT; 2010 Malafa, Hakan Günday – DOT; 2012 Öksüzler, Dennis Kelly – DOT; 2013 Sarı Ay, David Craig – DOT; 2014 Makas Oyunlar – DOT; 2014 Fight Night – DOT; 2016 Bunu Ben de Yaparım – DOT; 2017 Fantastik Hikayeler Makinesi – İş Sanat

Filmler: Rüya (2016), Çetinceviz (2016), Kusursuzlar (2013), Canavarlar Sofrası (2011), Sınav, Sis ve Gece (2007).

Diziler: Güllerin Savaşı (2015), Poyraz ve Karayel (2015), Fatih (2013), Şubat (2013), Çıplak Gerçek (2012), Aynadaki Düşman, Zoraki Koca, Ters Yüz, Ne Seninle Ne Sensiz.

İbrahim Selim Bunu Ben de Yaparım - DOT oyunundaki prformansı ile 2015 Afife Tiyatro ödülünün sahibi oldu. Bunların yanısıra İbrahim Selim'in birçok reklam filmi ve seslendirme rolü bulunuyor.