İşlem Yapılıyor
Forbes Mart 2017
Örnek:

Forbes Mart 2017

Yazar Forbes
Seslendiren Numan Aydın
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Mart sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Mart sesli dergisinde sizler için seçilen 8 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Sınırlarımızın Ötesine Taşan Büyük Başarılar

Bu yıl 12’nci kez yayımlamakta olduğumuz FORBES 100’de çok önemli bir değişiminin bariz sinyalleri var. Dikkatli gözlerin, bu değişimin sayfalarımıza görsel yansımalarını henüz derginin içindeki yazıları bile okumadan hissetmiş ya da fark etmiş olduklarını tahmin ediyorum.

Kapağımızdan başlayarak bazı iş insanlarının görsel kullanımının, diğerlerinden farklı olduğunu göreceksiniz. İç sayfalarda da devam ettiğimiz üzere bazı isimler için (diğerlerinden farklı olarak) fotoğraf yerine çizimler kullandık. Bunun nedeni, bu isimlerin bu yılki FORBES 100 listesi içinde ‘farklı’ bir konumu, yeri, durumu, hali, temsili olduğunu hissettirmek istememiz oldu.

Bu isimler bizce, En Zengin 100 Türk listesinde önemli bir değişimin öncüleri, temsilcileri olan ve şimdiye dek bildiğiniz, tanıdığınız, alışageldiğiniz ‘zengin iş insanı’ kategorisini dönüştüren kişiler. Çünkü onlar farklı ülke ve kıtalarda işe başlayıp dev şirketler, markalar, milyar dolarlık işler yaratan isimler. Bu topraklarda sıkça duyduğumuz “Edirne’nin ötesinde para etmemek’ olarak özetleyebileceğimiz bakış açısını ve eleştiriyi yıkarak başarılarını, servetlerini Türkiye sınırlarının dışına, sıfırdan başlayarak elde eden insanlar.

Üstelik aralarında uzay mekiği üreteninden kelliğe çare olacak ilacı yaratmanın peşinde koşanlara, füze yapımında kullanılan çipin mucidinden İnternet güvenliği alanında dünya sıralamasını değiştirenine kadar ilginç işler yapanlar var. Yani şu ana kadar Türkiye’deki sermaye birikiminde olagelen inşaat, tekstil, finans, enerji gibi konvansiyonel sektörlerin dışında inovasyonu, teknolojisi, riski, katmadeğeri yüksek alanlarda önemli başarılar elde ettiler.

Haliyle de Türk iş insanını başka bir lige taşıyan, gerçek anlamda küresel başarıya götüren, her coğrafyada kendini kanıtlayan bir insan kaynağından söz etmeye başladık artık. Bu gerçekten çok büyük ve önemli bir değişim... Bu yüzden de bu yılki listemiz içinde bu isimleri ayrıştırarak dikkatinizi onlara yöneltmek istedik.

‘Sınırların ötesine taşmak’tan bahsedince bir başka öne çıkan trendden daha bahsetmemek haksızlık olur. Bu da, servetini ülke sınırları içinde kazanmış, şirketlerini ve işlerini burada kurarak büyük başarılar elde etmiş ama artık ‘boy’ları Türkiye’yi aşan isimler. Murat Ülker’in Pladis’i, Şahenkler’in yurtdışında 400 milyon euro’yu bulan otel alımları, Yıldırım Holding’in İsveç, Kazakistan ve Portekiz’deki yatırımları, Mehmet Kutman’ın Amerika kıtasına ulaşan liman işleri bu alan için bir nefeste sayabileceğim birkaç örnek. Gerisi ise bu yılın FORBES 100 listesinde yani siz sayfaları çevirdikçe...

BURÇAK GÜVEN