İşlem Yapılıyor
Forbes Nisan 2017
Örnek:

Forbes Nisan 2017

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Nisan sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Nisan sesli dergisinde sizler için seçilen 6 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Küresel Türkler

Geçen ay Katar Kraliyet Ailesi ve Japon Softbank ortaklığındaki varlık yönetim şirketi F.A.B Parners LP’nin, Global Yatırım Holding’in yüzde 34 hissesini aldığını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın son dönemdeki hedefleri oldukça iddialı: Büyümek için Karayipler ve Asya’yı gözüne kestirmiş durumda. Kutman ve üst yönetim ekibiyle Latin Amerika bölgesinin en büyük limanı Küba’da kurvaziyer turizmi için Castro Ailesi ile yürüttükleri görüşmeler sonrası biraraya geldiğimizde duyduklarım çok etkileyiciydi: 50 milyar dolarlık dünya kruvaziyer pazarından daha büyük pay almak için beş yıl içinde, 14 olan liman sayısını 25-30’lara taşımak ve 110 milyon dolarlık yıllık ciroyu ikiye katlamak... Kutman, bu bölgelere adım atma cesaretini ise Murat Ülker’in United Biscuits’i satın almasından aldığını anlatıyor. Ülker’in küresel ligde bir şirket haline gelerek Pladis’e dönüşmesi, Kutman için Türk ekonomi tarihinin en kayda değer adımlarından. “O gün hepimizin bakış
açısı, cesareti, ölçeği değişti” diye tanımlıyor.

Hatırlayacaksınız geçen ay “FORBES 100” listesinde Türkler arasında farklı bir iş insanı grubunun oluştuğunu gözlemlediğimi yazmıştım. Alıştığımız zengin iş insanı tanımını dönüştüren, farklı ülke ve kıtalarda dev şirketler, markalar, milyar dolarlık işler yaratan öncülerden bahsediyordum. Bunların bir kısmı, Türklerin çok sevdiği tekstil, finans, enerji gibi konvansiyonel sektörlerin dışına çıkma cesareti gösteren insanlar. Kimi inovasyonla, teknoloji geliştirerek başarıya ulaşıyor; niş alanlarda yeni iş fikirleri geliştiriyor, sağlık alanında keşifler yapıyor. Diğer dikkate değer grup ise Murat Ülker’in açtığı yoldan ilerleyerek Mehmet Kutman gibi bu topraklarda tohumlarını atıp, yeşertip, büyüttükleri işlerinin başarısını kıtalar ötesine taşıyanlar. Büyük pazarlara girme cesareti bulan, dünya devleriyle ortaklık kuran, gerçek küresel rekabetin içine girmekten çekinmeyen şirketler ve liderleri...

Bu ay FORBES Türkiye’de, her iki gruptan da birer önemli iş insanının hikayesi var. Birincisi yani yurtdışında kurulan ve devleşen şirketlere örnek, kapağımızda göreceğiniz Udemy. Kurucusu 32 yaşındaki ODTÜ’lü Eren Bali, ABD’nin teknoloji mabedi Silikon Vadisi’nde milyar dolar değerinde bir eğitim platformu oluşturmayı başarmış. Böylece “kurucusu Türk olan ‘ilk’ milyar dolar piyasa değerine sahip İnternet girişimi” yani ‘ilk Türk Unicorn’u yapıyor ki ihtişamlı bir başarı.

İkinci örneğimiz yani Türkiye’de kurulup ölçüsü sınırların çok ötesine taşan şirketlere çok güzel bir örnek oluşturan Erman Ilıcak’ın Rönesans Holding’i. Ilıcak’ın dikkate değer özelliği, inşaat gibi geleneksel bir alanda ezber bozan kararlar alarak ve son derece stratejik hamlelerle yarattığı büyüme. Türk inşaat şirketlerinin Arabistan, Libya, Türki Cumhuriyetler gibi ‘tanıdık’ bölgelerde bol risk, tatlı kazançla birlikte hareket etme alışkanlığına ters düşen bir hamleyle gözünü yerleşik, rekabetçi Avrupa pazarına dikmesiyle başlayan, emin, dikkatli adımlarla ilerleyen ve hedefi 12’den vuran bir yolculuk onunki. Artık Avrupa’nın 150 yıllık birikime sahip şirketlerini bünyeye katmış, 4,3 milyar dolar değeri tescillenmiş, 3 milyar dolar cirolu küresel bir yapı Rönesans. Üstelik planları tutarsa, Türkiye’nin son dört yıldır en zengin iş insanı Murat Ülker’in birincilik tahtını sallamaya aday tek iş insanı şu an için Erman Ilıcak!

BURÇAK GÜVEN