İşlem Yapılıyor
Forbes Mayıs 2017
Örnek:

Forbes Mayıs 2017

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Mayıs sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Mayıs sesli dergisinde sizler için seçilen 6 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Yeni Bir Devrimin Eşiğinde...

Nüfus arttıkça kaynakları paylaşacak kişi sayısı da yükseliyor haliyle. Hal bu olunca da yeraltı-yerüstü zenginliklerini, fosil yakıtları, iklimi -kısacası yaşamımızı devam ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz her şeyi tarumar ediyoruz. Bu gerçekliğin yarattığı panikle etrafa verdiğimiz zarar yüzünden, içinde yaşaması giderek zorlaşan bir dünya yaratıyoruz. Geri dönülmez biçimde hırpaladığımız yeryüzünün, ihtiyaçlarımıza cevap veremeyecek olması yeni teknolojiler, icatlar, sistemler, enerji kaynakları, ortaya koymamıza neden oluyor. Ne de olsa giderek yakınlaşan sonu ‘ertelemek’ zorundayız. Aslında insanoğlu, artan taleplerine bugüne kadar cevap vermeyi başarmış olsa da; dünyanın dört bir yanında patlak veren savaşlar, çatışmalar, iç savaşlar, iklim konusunda geri dönülebilir noktanın çoktan geçilmiş olması vb. gerçekler, aynı zamana denk gelmiş olması şanssızlıklar toplamı değil. Hepsi birbirini tetikleyen, aynı gerçekten beslenen ve insanoğlunun doyurulamaz aç gözlülüğüyle mevcut kaynakların uyumsuzluğundan filizlenen meseleler. Trump gibi akıllara seza bir adamın tüm dünyanın başına bela olabilmesi de, her yerde artan aşırı milliyetçilik akımlarının da nedeni yine bu gerçekliğe dayanıyor.

İnsanoğlunun ‘düşünen hayvan’ olarak tanımlayarak kendi kendine bahşettiği üstünlük hali, şu ana kadar idare etti. Sayıca arttık; yiyecek, barınma, tüketim malzemeleri yetmez oldu, kitleler aç kaldı hop sanayi devrimi, endüstrileşme, kapitalist-sosyalist sistemler, seri üretimler, emeğin etkin organizasyonu aracılığıyla üretimin yaygınlaştırılması, teknoloji devrimi, katma değerli üretim vs. gibi insan icatları bir solukta sayabileceklerimiz... Tüm bunlar olurken önemli paradigma değişimleri yaşandı elbet. Toplumlar, bireyler, ilişkiler, yaşamlar bu değişimlerin rüzgarlarına göre yön değiştirdi; bireyler özgür iradeleriyle seçim yaptıklarını, yaşamlarına sahip çıktıklarını falan zannederken. Oysa hiçbirimiz bu dalgaların içinde bir istatistiksel veri olmanın ötesine geçebildik mi emin değilim ama bu başka bir yazı ve tartışma konusu tabii.

Şimdilerde yaşamımızda yine bir köşe dönülüyor belli ki... Bunun en önemli sinyali, geçtiğimiz ay elektrikli araç üreticisi Tesla’nın New York Borsası’nda 50 milyar sınırını aşarak kapitalizmin en önemli iki köşe taşını (Ford ve General Motors) piyasa değeri olarak geride bırakması oldu. Bu önemli bir değer yükselişi zira Tesla ciro, FAVÖK, satış, üretim vb. ölçütleriyle, geride bıraktığı her iki dev şirketin çok ama çok altında kalıyor olmasına rağmen bu gelişme yaşandı. Bu ne demek? Kurucusunun da iddia ettiği gibi piyasa, şirketin geleceğini satın aldı! Yani ‘bir sonraki büyük şey’ büyük ihtimalle bu alandan ve Tesla öncülüğünde ortaya çıkacak (Bknz. Sayfa 17 Bülent Topbaş analizi). Ve de işin hoş tarafı, bu alanda çok güzel bir örnek de, Türkiye’den Tesla’yı takip ediyor: Bozankaya bugün, alanında Avrupa’nın ‘en dikkat çekici’ olarak tanımlanan, raylı sistemler ve elektrikli otobüs üreticisi olarak başarı elde etmiş, son derece ilginç bir şirket (Bknz. Sayfa 52). Hikayesi de, dünyanın hal ve gidişine Tesla’yla vurulan damgayla oldukça paralel gidiyor. Bozankaya’nın kuruluş, büyüme ve sıçrama hikayesini okurken insan ister istemez diğer sektörlerde, şirketlerde, kurumlarda neler oluyor merak ediyor. Acaba bu önemli dönüşüm (hatta devrim) çağına kimler ayak uydurabilecek, kimler elenecek?

BURÇAK GÜVEN