İşlem Yapılıyor
Platin Mayıs 2017
Örnek:

Platin Mayıs 2017

Yazar Platin
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi T Medya
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Mayıs 2017 Platin sesli dergisini uygulamanın içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Mayıs 2017 Platin sesli dergisinde sizler için seçilen 10 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖR

WORK 3.0 DÖNEMİNE HAZIR MISINIZ?

Yapılan güncel araştırmalarda Z Kuşağı’nın yüzde 72’sinin girişimci olmak ya da girişimci yanı olan işlerde çalışmak istediği ortaya çıkıyor. Baby Boomers Kuşağı’nın 18-46 yaş arasında ortalama 12 değişik rolde ya da işte çalıştığı tahmin edilirken, bugün genç neslin, kariyer hayatı boyunca 70 değişik iş ve rolde çalışacağı iddia ediliyor.

Yönetim yaklaşımları ve çalışma ortamları şekil değiştirirken, süregelen dijital dönüşümün hızlanarak devam etmesi ve liderlik kavramının bu süreç içinde evrilmesi, X ve Y kuşağı çalışanların kariyer yönetimine daha ‘değer odaklı’ yaklaşmalarını sağlıyor. Ve tüm bunlara bağlı olarak da yetenek yönetiminin tanımı değişiyor!

Sınırlar kalkıyor, çalışma mekanlarının kısıtlayıcı unsurlarından uzaklaşılan bir çalışma modeline geçiş süreci hızlanıyor. Work 3.0 olarak adlandırılan bu değişimi bugün iş hayatında daha net gözlemleyebiliyoruz. İş gücünü daha esnek bir yapıya oturtan şirketler, insan kaynağını da bu yönde şekillendirmeye başlıyor. Türkiye’de bu döngüye farklı bir ivme kazandıran bir diğer önemli gelişme ise özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulmasının, 20.05.2016 tarihli ve 29717 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6715 sayılı, ‘İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile yasalaşmış olması... Yeni düzenlemeye göre; dönemsellik arz eden, işletmenin günlük işlerinden sayılmayan aralıklı dönemlerdeki ihtiyaçlarında, doğum iznine ayrılan, doğum izni sebebi ile kısmı çalışmalardaki iş gücü ihtiyacında, askerlik sebebi ile işine devam edemeyen personelin yerine, iş güvenliği ve sağlığı açısından acil olan işlerde, işletmenin hizmet ve mal üretim kapasitesinin arttığı ve dönemsellik arz eden durumlarda geçici ilişkisi kurulabiliyor olacak.

Bu ayki kapak dosyamızda tüm bu veriler ışığında, Work 3.0 sürecinin İK politikalarını nasıl değiştireceğini, çalışan ve işveren arasındaki iletişimin ise gelecekte nasıl şekilleneceğini iki farklı araştırma ile analiz ettik.

Karşımıza çıkan sonuç şu oldu: İş hayatında aktif bir sorumluluk almaya başlayan yeni nesil yöneticiler hem daha verimli ve yaratıcı işlere imza atabilmek hem de iş ve özel yaşamları arasında denge kurabilmek için hizmet verdikleri kurumlardan artık çok daha esnek bir iş modeli talebinde bulunuyor. ‘Future of work’ yani Work 3.0 olarak adlandırılan bu yeni süreç esnek iş gücüne yönelik trendlerin hızla yükselmeye başladığı bir döneme işaret ediyor. Tüm iş dünyasının yeni döneme hazırlıklı olmasını öneririz.

Haziran sayısında buluşmak dileğiyle,

OYA YALIMAN