İşlem Yapılıyor
Köpeklerin Sohbeti
Örnek:

Köpeklerin Sohbeti

Yazar Miguel de Cervantes Saavedra (Çev: Sinan Okan)
Seslendiren Şerif Erol
Yayınevi Kolektif

Talihsiz bir evlilik yüzünden hastaneye düşen bir teğmen hasta yatağında yatarken sokakta iki kişinin konuştuğunu duyar. Sohbetin çekiciliğine kendini iyice kaptıran teğmen konuşanların aslında hastanenin bekçi köpekleri olduğunu anlar ve bu mucizevi sohbeti kağıda aktarır. Bir süreliğine konuşma kabiliyeti kazanan iki köpek başlarından geçenleri anlatırken insanlığın derin mevzularına değinirler: ahlak, yozlaşma, dedikodu, haset, talih, onur, sinsilik, tahakküm... Cervantes'in yaşadığı dönem ve ülke üzerine yoğun bir hiciv içeren bu uzun öyküsü, bütün bir insanlık tarihinin (ve muhtemelen geleceğimizin de) güzel bir eleştirisine dönüşüyor.

Duymadıklarınız

Yazar Hakkında

Miguel de Cervantes Saavedra 1547’de İspanya’nın Alcalá de Henares şehrinde dünyaya geldi. Yirmi üç yaşında, Osmanlı İmparatorluğu’yla savaşan İspanya ordusuna katılmak üzere İtalya’ya gitti. İnebahtı Deniz Muharebesi’nde aldığı yaralardan sonra sol kolunu kaybetti. Eve dönüş yolunda seyahat ettiği gemi, Berberi korsanların saldırısına uğradı ve Cervantes esir alınarak Cezayir’de beş yıl boyunca köle olarak çalıştı. Nihayet ailesi fidyeyi ödeyince 1580’de İspanya’ya döndü. Maddi sıkıntılar sebebiyle vergi tahsildarı olarak çalışmaya başladı. Yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle en az iki kez hapis cezası aldı. La Mancha’da hapis yatarken Don Quijote’nin ilk cildini yazdı. Romantik türün ilkelerine meydan okuyan, modern romanın ilk örneği sayılan başyapıtının 1605’te yayımlanmasıyla geniş çapta üne kavuştu. Cervantes 23 Nisan 1616’da hayata gözlerini yumdu.
Şerif Erol

(d. 8 Ekim 1963, Karşıyaka, İzmir), Türk tiyatrocu, senarist ve seslendirmen.

Lisede fizik öğretmeninin sınıfına "Sizden fizikçi olmaz" demesiyle fizikçi olmaya karar verip Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nü kazanmıştır. Aslında fizik üzerine çalışmak istemediğini anlayıp Ekonomi bölümüne geçmiştir. Uzun süre Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları bünyesinde oynamıştır ve 1997 yılından itibaren Açık Radyo'ya girişmiştir.

Tiyatroya olan isteğinden ötürü tiyatro eğitimi almış ve dersler vermiştir. Bu sıralarda Nişantaşı'nda bulunan Stüdyo Oyuncuları Tiyatro alanında oyunlar oynamıştır. 2008 yılında da Stüdyo Oyuncuları'nda olmak üzere "Karanlık Korkusu" adlı oyununu sürdürmüş ve 2014 yılında Bilgi Üniversitesi'nde kurulan Krek Tiyatro'sunda "Babamın Cesetleri" adlı tiyatroda baş rolü oynamıştır. 2000 yılından itibaren Bir İstanbul Masalı, Hırsız Polis ve Bıçak Sırtı adlı dizileri yazmış ve son dönemde Şeref Meselesi adlı dizinin bölümlerinde "Hasan Kılıç" rolünü oynamıştır. Bir dönem TRT'de seslendirme yapmıştır.

Şerif Erol 2017'de Vanya, Sonya, Maşa ve Spike oyunundaki performansı ile 21. Yapı Kredi Afife Tiyatro ödüllerinde Yılın En BAşarılı Erkek Oyuncusu ödülünü aldı.

Yazdığı Diziler - Filmler: 

1986-1992 Bıçak Sırtı

2003 Bir İstanbul Masalı

2007 Hırsız Polis

Rol aldığı oyunlar:

2008 Karanlık Korkusu

Oidipus Sürgünde

2014 Babamın Cesetleri

2014 Şeref Meselesi

2015 Kalbim Ege'de Kaldı

2016 Vanya, Sonya, Maşa ve Spike