İşlem Yapılıyor
Yatçılığın Yazılı Olmayan Kuralları
Örnek:

Yatçılığın Yazılı Olmayan Kuralları

Yazar Emir Kunt
Seslendiren Serhat Yiğit
Yayınevi Seslenen Kitap

Emir Kunt’un kitaplarındaki zamansız yazıları ve yeni yazılarından oluşan ‘Yatçılığın Yazılı Olmayan Kuralları’ Seslenen Kitap uygulaması ile dinleyiciler ile buluşuyor. Türk teknecilerinin teknedeki yaşamlarını mizahi bir dille anlatan Emir Kunt, son on yılda Teknenin Kıçı, Tekne Misafirleri, Beyaz Türk Yatçıları, Vardavela, Teknekonducular, Yat kaptanları ve patronları vb. gibi unutulmaz yazılara imza atmıştı.

Yatçılığın Yazılı Olmayan Kuralları'nı tiyatro ve ses sanatçısı Serhat Yiğit’in sesinden dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız
Evli ve bir çocuk babası olan Emir Kunt, 17 Ocak 1972 tarihinde İstanbul Güzelbahçe Hastanesi’nde karlı bir günde doğmuştur. Altı yaşında Şişli Koleji’nde başlayan ilk okuma yazmayı öğrenme mücadelesi, sırasıyla Nilüfer Hatun, Dost Koleji ve nihayetinde Şişli Terakki İlkokulu’nda son bulmuştur. Sonrasında Şişli Terakki Lisesi’nde uzun yıllar süren okumama direnişini, son sınıfta tiyatro kolunda başrolde oynadığı Shakespeare’in Windsor’un Şen Kadınları oyunu sayesinde edebiyat bölümünden “teşekkürnameli” bir diplomayı tiyatro hocası Zeliha Berksoy’un elinden alarak taçlandırmıştır.

Hayatındaki en faydalı okul olarak gördüğü dedesinin, “Bizi yorma, işe güce sarıl,” demesine rağmen üniversite hayatına kıvrak bir torpille Bilkent Üniversitesi’nde başlayan Kunt, her hafta sonu otobüsle muavinin yatağında İstanbul’a gelip gitmekten sıkılarak birinci yılın sonunda Ankara’nın ayazını ve cep telefonunun icat edilmemiş olmasının sevgilisi ile arasına iletişim kopukluğu sokmasını bahane ederek ailesinden gizli bir şekilde o zaman yeni açılan İstanbul Üniversitesi
Turizm Bölümü’ne müracaat etti. Burada ilahi bir şans olarak dekanın daha önce hiç tanışmadığı çok yakın bir aile dostu çıkması sayesinde okula kabul edildi. Bir yandan okuyan, bir yandan çalışan Kunt askerlik stresiyle okumaya daha fazla merak sararak tekrardan üniversite imtihanına girdi. Tek tercihi olan Anadolu Üniversitesi Muhasebe-Finansman Bölümü’ne başladı. Bir sene kal, bir sene geç prensibiyle okulu uzatmaya çalışırken üçüncü sınıfta bedelli askerlik yasasının çıkması neticesinde bütün kitapları çöpe attı. Yıllar sonra arkadaşlarıyla yaptığı bir Eskişehir ziyareti sırasında bir tanıtım için Anadolu Üniversitesi’ne giden Kunt burada tesadüf eseri bölümün dekanıyla tanıştı. “Ben de sizin öğrencinizdim bir zamanlar...” diye başlayan sohbetin sonunda arkadaşlarının hayret dolu bakışları altında bitirdiği yıllar için bir ön lisans diploması sahibi olduğunu öğrendi ve diplomasını aldı. İngilizce bilen Kunt son yıllarda İtalyancaya heves etmiş ama bir türlü muvaffak olamamıştır.

Lise yıllarında aile şirketi YKM’de çalışmaya başlayan Kunt, halen YKM Grubu’nda çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. Ayrıca babası mimar Emre Kunt’la birlikte kurdukları Bodrum’da faaliyet gösteren E-N İnşaat Şirketi’nde satıştan sorumlu yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir. Kunt’un bilişim alanında kendi kurduğu GTB LTD ve Bubago AŞ isimli iki şirketi daha bulunmaktadır.

Tavlaya olan merakını, uluslararası birkaç ödülün yanında Türkiye’nin en pahalı tavlası olan Artgammon markalı üründen 1.500 adet satarak nakde çeviren Kunt, hobi olarak deniz hayatı üzerine yazdığı yazıları da kendisine kırkıncı yaş doğum günü hediyesi olarak bu kitaba çevirmeyi başarmıştır.

Daha detaylı bilgi için Google’a bakınız...