İşlem Yapılıyor
Platin Temmuz 2017
Örnek:

Platin Temmuz 2017

Yazar Platin
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi T Medya
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Temmuz 2017 Platin sesli dergisini uygulamanın içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Temmuz 2017 Platin sesli dergisinde sizler için seçilen 6 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız
EDİTÖR

20 DENEYİM EKONOMİSİ AKIMI VE 14 UZMAN GÖRÜŞÜ

Günümüz dünyasında en önemli güç, hız! Üretimden tüketime kadar olan süreçte, yani bir ürünün ya da bir hizmetin nihai tüketiciye ulaştırılması döngüsünde marka ve kurumlar, kırılma noktalarını farklı bir değerin üzerine kurgulayarak fark yaratıyor. Bu değer ise ‘deneyim’ olarak karşımıza çıkıyor. Hedef kitlesine en farklı deneyimi, en hızlı ve en inovatif biçimde sunabilen markaların ayakta kaldığı bir dönemdeyiz. Bir fincan kahve içerken, uyurken, koşu ayakkabısı satın alırken, işe giderken, ders dinlerken, toplantıdayken, eğlenirken, müzik dinlerken, kısacası hayatın her alanında, o yaşanılan ‘an’a değer katabilecek yeni nesil deneyimler geliştirmenin ve o ‘an’ları unutulmaz kılmanın yükselişe geçtiği yeni bir akımın parçası olduk. Deneyim ekonomisi ya da deneyim pazarlaması olarak adlandırılan bu sürecin, itici gücü ise dönüşüm. Bireylerin istek ve beklentileri büyük bir hızla değişiyor. Tüketiciler artık kendilerine mutluluk veren, işlerini kolaylaştıran ve yaşamlarına farklı bir heyecan katacak yeni ürün ve hizmetlerle donatılmak istiyor. Bu isteğe kulak vermeye yönelik stratejiler geliştiren markalar ise iletişim vizyonlarını, ileri teknolojinin de desteğiyle ‘deneyim’ odaklı olarak kurguluyor.

Bu noktadan yola çıkarak, Platin Yazı İşleri Müdürü Bahar Akgün, dünyada 2017 ve sonrasında deneyim ekonomisi açısından ne gibi yeni trendlerin öne çıkacağını, J. Walter Thompson Intelligence (JWT) adlı trend analiz şirketi bünyesinde hizmet veren The Innovation Group’un ‘The Future 100 Raporu’ ile analiz etti. Türkiye’de doğrudan pazarlama, marka deneyimi, sadakat yönetimi, CRM, lüks odaklı pazarlama, gençlere yönelik pazarlama, antropolojik verileri stratejik iş planlarına dönüştürme, sosyal medya ve PR gibi alanlarda inovatif çalışmalara imza atan uzmanların yanı sıra deneyim ekonomisini akademik açıdan ele alan öğretim görevlilerinin yorumlarına da başvurdu. Deneyim pazarlamasına yönelik tüm kritik noktaları, Türkiye’nin çok kıymetli 14 uzmanının yorumuyla masaya yatırdı.

Bu özel çalışmayı okuduğunuzda sizler de göreceksiniz ki yakın gelecekte sadece deneyim vaadini kişiselleştirebilen, markasını müşterisinin zihnine yerleştirmeyi başaran ve hedef kitlesinin hayal gücünü zorlayan markalar ayakta kalabilecek. 

Ağustos sayımızda buluşmak üzere...

Oya Yalıman