İşlem Yapılıyor
Yürümenin Felsefesi
Örnek:

Yürümenin Felsefesi

Yazar Frédéric Gros (Çev: Albina Ulutaşlı)
Seslendiren İbrahim Selim
Yayınevi Kolektif

“Yaşamak için ayağa kalkmamışken, yazmak için oturmak nasıl da beyhudedir.”

-Henry David Thoreau-

Nietzsche’nin Kara Orman’da yürürken göz çukurlarına dolan mutluluk gözyaşları, Rimbaud’nun tahta ayağıyla açılacağı çöllere dair kurduğu düş, yasaklı Rousseau’nun Alpler’deki adımları, Thoreau’nun Walden’daki gezintisi, Nerval’in dar sokaklardaki aylaklığı ve daha niceleri... Aylaklar, göçebeler, sürgünler, hacılar, kaçaklar, seyyahlar, münzeviler ve mülteciler yürüyorlar. Peki yürümek sadece evle iş arasında gidip gelmek, bir yerlere yetişmek ve koşuşturmak değil de evrenle özel bir ritim, akort ya da hafifleme içinde buluşmak olabilir mi? Yeryüzüyle hemhal olup kendimizi başkalaşmaya açarak yürüyebilir miyiz?

Yürümek iki mesafe arasında gidip gelmek değil yaratıcı bir eylemdir. Hem kendi yalnızlığımıza çekildiğimiz hem de toplum olarak bizi dönüştürecek bir ayağa kalkıştır. İki büklüm vücudun karşısında dikilmeye çalışan, attığı her adımda yeryüzünün gerçek bir parçası olduğunu fark eden Homo Viator’un eylemidir. Çünkü Yürüyen İnsan kendi üzerine çöken kaygı, haset ve korku yumaklarını çözer, varlığını yeryüzünün ebediyen yeni olan kalbine düğümler. Yürüyoruz, işte bu düğümü atmak için.

Duymadıklarınız

Yazar Hakkında

Frédéric Gros, Paris-Est Créteil Üniversitesi ve Siyaset Çalışmaları Enstitüsü’nde felsefe profesörüdür. Michel Foucault’nun Collège de France’taki son derslerinin editörüdür. Psikiyatri, hukuk ve savaş üzerine eserler kaleme almıştır. Paris’te yaşamaktadır.


İbrahim Selim

Hacettepe Üniversitesi Ankara devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun oldu.

Güllerin savaşı (2015), Poyraz Karayel (2015), fatih (2015), Şubat (2013), Çıplak Gerçek (2012), aynadaki Düşman, Zoraki Koca, Ters Yüz, Ne Seninle Ne Sensiz dizilerinde rol aldı.

Rüya (2016), Kusurlar (2013), Canavarlar Sofrası (2011), Sınav, Sis ve Gece sinema filmlerinde rol aldı.

2016 yılında Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En İyi Erkek Oyuncusu Ödülünü aldı.