İşlem Yapılıyor
Katip Bartleby
Örnek:

Katip Bartleby

Yazar Herman Melville (Çev: Özlem Yüksel)
Seslendiren İbrahim Selim
Yayınevi Kolektif

"Kalabalığını gördüğü, bildiği bir mekanın yalnızlığının tek seyircisiydi o..."

Dünya edebiyatının kült eserlerinden biri kabul edilen Katip Bartleby, bir avukatın Wall Street'teki hukuk bürosuna bir katibi işe almasıyla başlar. Bir süre sonra çalışmayı ve hatta yaşamayı reddederek hakim düzeni ve en sarsılmaz inançları ters yüz eden Bartleby, dünyaya karşı takındığı alışılmadık tavrıyla avukatın elini kolunu bağlar.

Bartleby, bireyin sessiz bırakıldığı ve itaate koşulduğu modern dünyada "yapmamayı tercih ederek" yaşayan sıradan bir katibin varoluş nüshasıdır. Sorgusuz sualsiz kabullerin karşısına dikilmiş sessiz bir isyan bayrağıdır. Özgürlüğü yeniden tanımlayan, tuğla duvara bakan bir masanın ardında tarihin başka türlü yazıldığı bir başkaldırı hikayesidir.

Katip Bartleby'i İbrahim Selim'in seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız
Herman Melville

İngiliz ve Hollanda asıllı bir ailenin oğlu olarak New York'ta doğdu. Babası iflas etti ve Herman Melville on iki yaşındayken öldü. On beş yaşında okulu bırakıp çalışmaya başladı. Sırayla bankada memurluk, işçilik, ağabeyinin dükkanında tezgâhtarlık, öğretmenlik yaptı. 1839'da Liverpool'a giden bir gemiye miço olarak bindi. Dönüşte Acushnet balina gemisiyle güney denizlerine açıldı. 18 ay sonra balina avcılığından ve kaptandan bunalıp, Markiz adalarında gemiden kaçtı. Yamyamların eline düştü, zorlukla yakasını kurtarabildi. Tahiti'de tarlalarda çalıştı, başka bir balina gemisiyle Honolulu'ya gidip, Amerikan ordusuna denizci eri yazıldı. 1844'te New York'a dönüp deneyimlerini kağıda dökmeye başladı. Sonuç ona büyük ün sağlayacak beş eserdi: Typee, Omoo, Mardi, Redburn ve White Jacket.

1850'de üç yıl önce evlendiği eşiyle on üç yıl kalacağı Massachussets'deki çiftliğine yerleşti. En büyük eseri Moby Dick buradaki konmşusu Nathaniel Hawthorne'a ithaf edilmiştir. Moby Dick'in yayımlanmasıyla azalmaya başlayan ünü, karmaşık metafizik romanı Pierre'le birlikte bütünüyle yok oldu.

Genel ilgisizlik sonucu, yaşamını sürdürebilmek için öğretmen olarak iş aramaya başladı. Çabaları boşa çıkınca, 1863'te New York'a yerleşti, üç yıl sonra da Gümrük Müfettişliği görevine getirildi. On dokuz yıl boyunca bu görevde kaldı. Son yıllarını nasıl geçirdiği oldukça karanlıktır, ölümünden hiç söz edilmedi. 1920'lerde edebiyat öğrencileri tarafından yeniden bulgulandı ve bütün eserlerinin yeni baskıları birbirini izledi. 1930'lardan bu yana yalnızca denizci öyküleri anlatan büyük bir yazar olarak değil, ayrıca gerçekçi anlatımı ve zengin ritmik düzyazıyı ustalıkla kullanan keskin görüşlü bir sosyal eleştirmen ve filozof olarak anılmaktadır.


İbrahim Selim

1979 doğumlu oyuncu Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Tiyatro bölümü mezunudur. Rol aldığı oyunlar, filmler ve diziler:

Tiyatro: 006 Ben Ruhi Bey Nasılım - Istanbul Devlet Konservatuarı; 2008 Kısa Oyunalr, Mark Ravenhill - DOT; 2009 Shopping and Fucking, Mark Ravenhill – DOT; 2010 Malafa, Hakan Günday – DOT; 2012 Öksüzler, Dennis Kelly – DOT; 2013 Sarı Ay, David Craig – DOT; 2014 Makas Oyunlar – DOT; 2014 Fight Night – DOT; 2016 Bunu Ben de Yaparım – DOT; 2017 Fantastik Hikayeler Makinesi – İş Sanat

Filmler: Rüya (2016), Çetinceviz (2016), Kusursuzlar (2013), Canavarlar Sofrası (2011), Sınav, Sis ve Gece (2007)

Diziler: Güllerin Savaşı (2015), Poyraz ve Karayel (2015), Fatih (2013), Şubat (2013), Çıplak Gerçek (2012), Aynadaki Düşman, Zoraki Koca, Ters Yüz, Ne Seninle Ne Sensiz.

İbrahim Selim "Bunu Ben de Yaparım - DOT" oyunundaki prformansı ile 2015 Afife Tiyatro ödülünün sahibi oldu. Bunların yanısıra İbrahim Selim'in birçok reklam filmi ve seslendirme rolü bulunuyor.