İşlem Yapılıyor
Forbes Ağustos 2017
Örnek:

Forbes Ağustos 2017

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Ağustos sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Ağustos sesli dergisinde sizler için seçilen 7 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız
EDİTÖRDEN

Konut Piyasasında Yeni Trendler

Emlak piyasası sanırım uzun zamandır bu kadar karmaşık bir görünümde olmamıştı. FORBES Türkiye’nin bu yıl dokuzuncu kez hazırladığı “Emlak Raporu” verilerinin geçmişine baktığımızda ya topyekun yükselen ya hep birlikte düşen piyasalarla karşılaşmıştık. En azından şehirler bazında, bazı yıldızı parlayan ilçelerdeki fiyatların diğerlerine oranla daha fazla yükseldiğine şahit olsak da genelde birlikte tırmanmıştı. Oysa bu yıl durum çok daha karmaşık zira yan yana semtlerden biri büyük ve ortalama üstü çıkış trendi içindeyken, daima fiyat artışları kaydedilen bir başkasının bu sene aniden değer kaybettiğini görebiliyoruz.

Peki geçmişte şahit olduğumuz, yukarı ya da aşağı birlikte hareket eden piyasa trendlerinden farklı görünümdeki bu hal bize ne anlatıyor? Aslında bu hal, emlak ya da konut alım-satımının bir yatırım enstrümanı olarak daha kompleks, zorlu, doğru bilgi ve iyi analiz gerektiren bir alan olmaya başladığının; piyasanın bir anlamda daha derinleştiğinin ve de artık kör uçuşu değil, ciddi nokta atışı yapmanın, ustalaşmanın şart hale geldiğinin kanıtı adeta. Çünkü eskiden olduğu gibi güvendiğiniz inşaat firmasının, yeni gelişmekte olan bir bölgede yaptığı projeden alacağınız üç-beş dairenin ‘nasıl olsa iyi prim yapacağına’ artık güvenemeyeceğiniz anlamına geliyor bu. Bundan böyle emlak alım-satımının ince elenir sık dokunur bir yatırım aracına dönüştüğü kesin. Çünkü aynı ilçede yan yana iki semtte, büyük fiyat farklarına şahit olabildiğimiz bir döneme girdik. Türkiye’deki toplam emlak satışlarının beşte birinin gerçekleştiği İstanbul’da örneğin, bazı bölgelerde yüzde 30’u aşan yükselişlere bazı semtlerde ise fiyat düşüşlerine şahit oluyoruz.

Bu yılki Emlak Raporu verilerinin ortaya koyduğu önemli bir başka durum, Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen büyük projelerin konut fiyatları üzerindeki itici gücü oldu. Kentsel dönüşüm projelerinin semtlere etkileri, raporda çok net biçimde görülüyor mesela. Kadıköy, Beyoğlu gibi kentsel dönüşüm kapsamındaki ilçelerin semtlerinde yüzde 25’leri bulan artışlara da; Sarıyer, Beykoz gibi üçüncü köprünün ayaklarının konuşlandırıldığı bölgelerde artık yerine oturan fiyatlara da şahit oluyoruz. Büyük projelerin emlak fiyatları üzerindeki en önemli etkisi ise İstanbul, Ankara, İzmir’in tahtını sarsacağına dair gelen sinyaller oldu. Örneğin Körfez Geçişi Projesi sayesinde güzergah üzerinde yer alan Bursa’nın (ya da Körfezray yüzünden Balıkesir’in) bu yıl önemli konut fiyatı artışları kaydettiğini -dahası bu trendin gelecek yıllara da yayılacağının görebiliyoruz verilere baktığımızda. Ayrıca nüfusu yoğun büyük kentlerin daima önde ve açık ara koştuğu bir dokuz yılı geride bırakmış olsak da bu sene, çarpıcı bir değişime daha şahit oluyoruz: Balıkesir, Tekirdağ, Ordu, Aydın, Denizli, Trabzon, Muğla gibi kentler ciddi atağa kalktı! Bu kentlerdeki fiyat artışları, emlak yatırımlarının bu alanlara kayacağının habercisi... Markalı konut projelerinin bu şehirlere kayacak olması, emlak yatırımcılarının yakından takip etmesi gereken bir trend –ne de olsa artık büyük şehirlerde kar marjları daralırken bu kentler yeni yatırım alanları olacak.


Kısacası, FORBES “Emlak Raporu” her geçen yıl zenginleşirken Türkiye emlak piyasası da giderek derinleşiyor, çetrefilli hale geliyor. Bu yüzden de raporumuz daha önemli bir yatırım pusulası haline geliyor. Bu yıl 30 kent, 185 ilçe ve bin 83 mahalledeki ikinci el konut piyasasının verilerini kapsayarak alım-satım piyasasındaki fiyat hareketlerini takip ettik. Önümüzdeki sene yani Ağustos 2018’de ise 10’uncu kez yayınladığımızda artık elimizde Türkiye emlak piyasasının trendlerini de görebileceğimiz dev bir veri seti olacak. Böylece Türkiye’nin en büyük şehirlerinde el değiştiren ve kiralanan konutların fiyatlarını yalnızca bir önceki yıla göre değil, 10 yıllık bir geçmişe göre değerlendirebileceğimiz bir noktada bulunacağız.

BURÇAK GÜVEN