İşlem Yapılıyor
Forbes Eylül 2017
Örnek:

Forbes Eylül 2017

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Eylül sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Eylül sesli dergisinde sizler için seçilen 4 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız
EDİTÖRDEN

Türkiye’nin Modern Uç Beyleri

Yatırım açısından yılın en hızlı evresine girdik. Yaz rehavetinin, tatillerin sona ermesi, yılsonu kapanışlarının yaklaşması, piyasaların silkelenmesi gibi nedenlerle senenin daima en hareketli dönemi olan son çeyrek; 2017’nin tüm dünyada dalgalı geçmesiyle heyecanın yükseldiği bir zaman oldu. Bu yüzden eylül sayımızın kapak konusu “Yatırım Raporu 2017”; strateji belirlemek, parasal kararlarda isabet kaydetmek ve önümüzü nispeten net görebilmek açılarından kritik bir araç olacak. 

Bu senenin Yatırım Raporu’nda hem küresel olarak tüm yatırım araçlarının durumuna baktık, genel bir resim çizerek ne tür risk ve fırsatlarla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyduk hem de genelden daha özele doğru hareket ederek önemli iş insanlarına yatırım kararı alırken nelere dikkat ettiklerini sorarak sayfalarımıza taşıdık.

Paranın akacağı yönü belirlemede pusula olsun umuduyla hazırladığımız bu raporda, son yıllarda yaptığımız gibi ilham verici hikayeleri olan önemli iş insanlarına yer verdik. Bu sefer yer vereceğimiz isimleri, son dönemde öne çıkan önemli bir trende göre belirledik. Bu sayıda okuyacağınız hikayelerdeki en önemli ortak nokta, hepsinin Türkiye dışında önemli başarılar elde etmiş olması. Yani ya işlerini gerçek anlamda küresel lige ve coğrafyalara taşımış ya da Türkiyeli olup da, şirketini yurtdışında kurmuş ama çok önemli başarıya, büyüklüğe ulaşmış isimler göreceksiniz.

Biz bu insanlara “Uç Beyleri” demeyi tercih ettik. Burada referansımız, tarihteki ‘Uç Beylikleri’. Bundan kastımız şu: Selçukluların 1071’deki Malazgirt Zaferi’ni takiben devletin sınırlarını korumak ve hatta genişleyici akınlar yapmak üzere kurulan bu beyliklerin görevlerinin, bugünün modern dünyasında evrilerek ekonomik bir yapıya büründüğü düşüncesinden hareket ettik. Yani bugün yerel kalmamak, büyümek, genişlemek, servet, zenginlik, güç, etki alanı elde etmek için top, tüfek değil zeka, yaratıcılık, para, yatırım, cesaret, iş fikri gerekiyor. İşte bu ayki sayımızda yer bulan kişiler, tüm bu özelliklere haiz olup, zoru başarmış insanlar.

Bu isimlerin bir kısmı ya Türkiye’de başlamış ve artık büyümeleri ülke sınırları aştığı için daha büyük pazarlara, sermayelere, coğrafyalara doğru hareketine devam etmiş şirketlerin sahipleri, yaratıcıları… Ya da bu topraklardan aldıkları genleri, kültürü, eğitimi, görgüyü başka ülkelerde, kıtalarda taşıyarak oralarda yarattıklarıyla başarıya ulaşmış insanlar. 

Her ne şekilde olursa olsun her biri bir yönüyle bu ülkeye, bu coğrafyaya, bu kültüre yani bize ait kişiler. O yüzden hepsi bizim için ilham ve büyük gurur kaynağı. Bu nedenlerle attıkları tüm adımlar dikkatle takip edilmeli, vizyonları paylaşılmalı ve bugünün iş insanlarına, gelecek jenerasyonlara ışık tutmalı diye düşünüyoruz...

Burçak Güven