İşlem Yapılıyor
Tazlar Köyünden Borusan’a
Örnek:

Tazlar Köyünden Borusan’a

Yazar Asım Kocabıyık
Seslendiren Levent Can
Üye Girişi

Bu kitabı ücretsiz olarak Seslenen Kitap uygulamalarında dinleyebilirsiniz.

Duymadıklarınız

“Bu kitapta yazılanlar, ailemin hikâyesi, benim hikâyem, Borusan Grubu’nun hikâyesi, Türkiye’nin son seksen yılının hikâyesidir. Altı yaşına kadar köyde yaşayan, imkânsızlıktan çıplak ayakla tarlalarda dolaşan bir köylü çocuğu olarak benim, üniversite eğitimi görme şansını ve sanayici olma şansını yakalayışımın hikâyesidir.”

Afyon’un yüz haneli beş yüz nüfuslu Tazlar köyünde doğan Asım Kocabıyık’ın doğduğu 1924 yılında hilafet kaldırıldı ve Osmanlı Hanedanı yurtdışına yollandı. Altı yaşına kadar köyünden dışarı çıkmayan Kocabıyık Atatürk’ten sonra blrçok liderin iktidarını gören bir kuşağın mensubu. Babası cephede savaşırken köyleri Yunan işgali altındaydı. Tazlar köyünden küçücük bir çocuk olarak ayrılan Asım Kocabıyık, Borusan gibi dev hacimli grubu hayata geçirmekle kalmayıp, alıp satmanın dışında da bir şeyler yapmanın gayreti içinde oldu. Ve bu kitabı, her okuyanın yazdıklarından bir şeyler alması ve özellikle gençlerin Türkiye’nin bir fırsatlar ülkesi olduğunu anlaması için yazdı.

Asım Kocabıyık

1924 yılında Afyon’un Tazlar köyünde doğdu. İlkokulu Afyon’da bitirdikten sonra ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudu. İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1947’de mezun oldu. 

1944 yılında henüz öğrenciyken İstikbal Ticaret AŞ’de kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olarak iş hayatına atıldı. Borusan Grubu’nun ilk halkası olan İstikbal şirketinde, 49 yılı yönetim kurulu başkanı olmak üzere 57 yıl çalıştı. Evli ve üç çocuk sahibi olan Asım Kocabıyık’ın Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve İtalyan hükûmetince verilen “Şövalye” unvanı bulunmaktadır.

Berkan SUBAŞI
28.12.2017 00:00

Sevgili Asım KOCABIYIK, Sizin gibi Memleket ve ATATÜRK sevdalısı bir iş insanın kurduğu ve bugünlerine getirdiği BORUSAN grubunun bir çalışanı olmaktan ve sizin iadealleriniz çizgisinde yürümekten gurur duyuyorum. Mirasınızı geleceğe taşımak adına “Memlekete gönül borcum var. Hayatım boyunca onu ödemek için çalıştım” ülkünüze sahiplenmek biz BORUSAN 'lıların size olan ahde vefa borcudur. Sizi Rahmet,Sevgi ve Saygılyla anıyoruz.Ruhunuz şad olsun.

Salih Ertekin
28.12.2017 00:00

Güzel hikaye Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun İnşallah.

Gülay Kişi
28.12.2017 00:00

Çok güzel bir çalışma.Teşekkürler.

Nihan Özbek
23.12.2017 00:00

süper, çok beğendim .teşekkürler.