İşlem Yapılıyor
Forbes Ocak 2018
Örnek:

Forbes Ocak 2018

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Ocak sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Ocak sesli dergisinde sizler için seçilen 7 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız
EDİTÖRDEN

Kadınlar Zirveye Toplum İleriye

Dünyada 7,4 milyar insan yaşıyor. Her 102 erkeğe karşılık, 100 kadın var. Toplam iş gücünde ise her 61 erkeğe karşılık, 39 kadın bulunuyor. Kariyer piramidinde yükselen her basamakta giderek daha az kadın görüyoruz. Dünyanın en büyük 200 şirketinin yönetim kurulunda 85 erkeğe karşılık yalnızca 15 kadın...

Peki yönetim kurullarında kadın şart mı? Evet, çünkü kadının varlığı daha yüksek finansal performans, daha yüksek hisse senedi değeri, daha yüksek çalışan ve müşteri memnuniyeti, yatırımcılardan daha yüksek güven yani dip toplamda daha iyi şirket imajı demek...

İşte bunun için tüm dünya yönetim kurulunda kadın oranını artırmaya çalışıyor: Bir numara İsveç (yüzde 33,6); beş Avrupa ülkesinde yönetim kurulunda kadın kotası var (Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Norveç); en hızlı yol kat eden yüzde 29 ile İngiltere (2011’de yüzde 12 iken 2016’da yüzde 29’a yükseldi). ABD ise Avrupa’ya göre daha geride: Bugün oran yüzde 19,9.

Peki Türkiye’de durum ne? Türkiye’de toplam 2 bin 813 yönetim kurulu koltuğunun sadece 399’u kadınlara ait (yüzde 14,2); 2 bin 414’ü erkek (yüzde 85,8). Üstelik kadınların büyük bölümü aile mensubu olduğu için bu görevde (yüzde 47,9). SPK, yönetim kurullarında yüzde 25 kadın olmasını önerse de son dört yılda oran yüzde 11,5’ten 14,2’ye anca yükselebildi (2012: yüzde 11,5; 2013: yüzde 11,7; 2014: yüzde 11,9; 2015: yüzde 12,9; 2016: yüzde 14,2).

Gerçekten elimizden gelenin en iyisi bu mu? Daha iyi sonuçlar için altı yıl önce “Yönetim Kurulunda Kadın Mentorluk Programı”nı başlattık. 2011 - 2016 arasında toplam 88 menti ve 64 mentorla 484 mentorluk görüşmesi gerçekleştirdik. Beş üniversite ve saygın bir eğitim kurumunun akredite ettiği eğitimle 80 yönetici kadın yönetim kurulunu üyeliği sertifikasyonu sahibi oldu.

Sonuç olarak da 43 mentimiz, 110 yeni yönetim kurulu koltuğuna atandı. Bunların yüzde 5,7’si bağımsız yönetim kurulu üyesi, yüzde 34’ü kendi şirketinde ya da grubunda yönetim kurulu üyesi, yüzde 26’sı STK ve dernek yönetim kurulu üyesi oldu. Terfi eden ya da daha büyük bir görev için iş değiştiren menti oranımız ise yüzde 40. 19 Aralık 2017’de, Danışma Kurulu Başkanımız Sayın Suzan Sabancı Dinçer’in ev sahipliğinde gerçekleşen lansmanla programımızın üçüncü dönemi 50 mentor ve menti ile bir kez daha ‘start’ aldı.

Evet, tüm bu çabalarla bir fark yarattık ama yetmiyor! Ülke ve iş dünyası olarak daha çok yolumuz var. Çabalar sürdürülebilir olmalı. Bu sebeple yola artık dernekleşerek devam ediyoruz. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 2017 başında kuruldu. Hedeflerimiz ise çok net: Yönetim kuruluna daha çok sayıda kadın adayı hazır hale getirerek onları aday gösterecek kurumlar, patronlar, yetenek avcıları, üst düzey yöneticilerle biraraya getirmek… Nedenini tekrar etmeye gerek var mı bilmiyorum ama yönetim kurullarında daha fazla kadınla da eşitlikçi bir yapı oluşturmak. Bunun faydası ise çok açık: Kadın zirveye çıktıkça, toplum ileriye gidiyor!

Kadınların kişiliklerini, yeteneklerini, potansiyellerini hapsetmesek, tersine kendilerini ifade edebildikleri ortamlarda olsalar neler yapabileceklerini merak etmek istemiyoruz artık. Enerjilerini, onlara dayatılanlarla savaşmaya değil, topluma geri vermeye odaklayabilsinler istiyoruz. Kadınlığı nedeniyle dayatılan sınırlamalar olmasaydı tarihte nasıl yer bulacaklarını, neleri değiştirebileceklerini, daha iyi bir dünya yaratıp yaratamayacaklarını siz de merak etmiyor musunuz?

Burçak Güven