İşlem Yapılıyor
Forbes Mart 2018
Örnek:

Forbes Mart 2018

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup
Üye Girişi

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Mart sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Mart sesli dergisinde sizler için seçilen 4 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Bu Türkleri Artık Kimse Tutamaz!

Şimdi başlayın ve 1 milyara kadar sayın desem, sizce ne kadar sürer? Saniyede bir rakam söyleyebileceğinizi tahmin ederek bir hesap yaparsak tam 32 yıl 15 gün! Şaka değil, ömrünüzün tam 32 yılı. Evet, bir kez daha geldik bir “FORBES 100” ayına yani yılın, Türkiye’nin En Zengin 100 isminin servetlerini açıkladığımız zamanına... Bu yıl listemizin zirvesinde yine ve birkaç rekorla birlikte Murat Ülker var. Daha önce hiç kimse birinciliği beş yıl koruyamamıştı. Ayrıca kimse böyle bir servet rakamına (4 milyar 800 milyon dolar) ulaşamamıştı. Üstelik sanırım hiç kimsenin adı; kamuoyunun dikkatine bankalarla bu denli büyük bir borç yapılandırması haberi furyasıyla çarparken böyle bir servet rakamıyla yan yana gelmemişti. Yani pek çok açıdan bir ‘ilkler yılı’na şahitlik ediyoruz. Bu ilklere bir tane de ben ekleyeyim: Zenginler listesi hesaplamaları sırasında hiçbir zaman Murat Ülker’den telefon alıp “artık sana konuşmaya karar verdim” cümlesi duymamıştım. Genelde kendisiyle bu konudaki iletişimimiz, listenin yayınlanmasının ardından bana şahsen ya da dolaylı olarak ilettiği serzenişler ve kendisini ‘aşırı’ yüksek hesapladığımıza dair sitayişler şeklinde ilerlerdi. Biz yılmadan hesabımızın, o da daima itirazının arkasında durduğu için bu, ‘anlaşamadığımız konusunda anlaştığımız’ bir konuydu.

Sanırım burada herkesin aklındaki kritik soru şu: Bankalara 6 milyar dolarlık borcunu yapılandırmaya gitmesiyle ilgili haberlerin kafalarda hızla “sıkıntıya düştü cümlesine dönüşmesi”yle ilerleyen bu süreçte, nasıl oluyor da Murat Ülker, Forbes 100’ün zirvesine –hem de rekor bir rakamla- oturabiliyor? Bu sorunun detaylı cevabını içerde bulacaksınız ama ben şu kadarını söylemekle yetinmek istiyorum; kendisiyle görüştükten ve şirketlerinin yapıları, finansal bilgileri, kişisel varlıkları vs. ile ilgili yeni öğrendiklerimizle artık daha iddialıyız: Murat Ülker isminin karşısında gördüğünüz rakamın üstü var, altı yok!

Gelelim listenin diğer isimlerine… Çok çarpıcı gelişmelerin olduğu bir listeyle karşınızdayız bu yıl. FORBES Küresel Zenginler Listesi’ne Türkiye’den bu sene tam 40 dolar milyarderi girdi. Bu isimlerden birkaçı gerçekten çok dikkat çekici: Türkmenistan’ı fethettikten sonra rotasını Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya çevirerek ciddi büyüme yakalayan Erol Tabanca örneğin...

Bir başka çarpıcı hikaye, Cezayir’de toplam 4,5 milyon metrekarelik alana dört etap olarak kurulan tam entegre (yani hem hurdadan hem direk madenden çelik, boru, saç üretip limandaki gemilere konveyörlerle direk olarak yüklenecek bir yapı) tesisin de değerlemeye katılmasıyla milyarderler ligine çıkan Tosyalı kardeşler… İşine duyduğu heyecana; vidalarına kadar bildiği, dünyanın en yüksek (123 metre) DRI (yani direkt madenden üretim yapan) kulesinin basamaklarını bir ‘milli atlet enerjisi’yle tırmandığında şahit olduğum, Fuat Tosyalı’nın daha pek çok büyük planı var. Fabrika arazisine adımını atıp başına bareti geçirdiğinde bambaşka biri oluveriyor. Bu inanılmaz enerjisi, onu önce Etiyopya’ya sonra (adı şimdilik bende saklı) bir başka Afrika ülkesine daha yatırım yapmaya zorluyor belli ki.

Yer darlığı nedeniyle, son olarak adını zikretmek istediğim isim Osman Kibar... Listeye geçen yıl üst sıralardan girmişti; bu sene 800 milyon dolar artışla dördüncülüğe yerleşti. Biyoteknoloji alanında vaat ettiklerini yaparsa, onu da artık kimse tutamaz...

BUEÇAK GÜVEN