İşlem Yapılıyor
Forbes Nisan 2018
Örnek:

Forbes Nisan 2018

Yazar Forbes
Seslendiren Tolga Korkut
Yayınevi Turkuvaz Medya Grup

Seslenen Kitap'a üye olun ve Forbes Nisan sesli dergisini uygulamanin içinde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken sesli dergiyi cihazınıza indirmek ve dinlemeye başlamak.

Forbes Nisan sesli dergisinde sizler için seçilen 6 makale bulunuyor. Keyifli dinlemeler!

Duymadıklarınız

EDİTÖRDEN

Bir Gazetecinin 20 Yıllık Hayali...

Bu ay FORBES Türkiye Yazı İşleri Müdürü Eyyüp Karagüllü’nün 20 yıllık hayali gerçek oldu. Kapağımızda gördüğünüz ve muhtemelen pek çoğunuzun ismini bile duymadığı Kenan Şahin’i, bunca yıllık bekleyişin sonunda, Türk medyasındaki tek ve en kapsamlı röportajı vermeye ikna etti. Henüz mesleğe yeni başlamış genç bir muhabirken Eyyüp’ün, 1999’da gerçekleştirdiği 1,48 milyar dolar değerindeki şirket satışıyla dikkatini çekmişti Şahin. Ama o zaman ne hikayesini anlatmaya ne de satışı konuşmaya ikna edememişti kendisini. Aradan geçen yaklaşık 20 yılda her fırsatta, çalıştığı her yayında sabırla denedi şansını. Zaten son 12 yılı büyük bir sessizlik içinde geçmiş, adeta inzivaya çekilmişti Şahin -gerçi bunun bir kuluçka dönemi olduğunu anladık daha sonra...

Yıllar boyunca Şahin’in, Eyyüp’ten gelen görüşme taleplerine cevabı sürekli ya ısrarla ‘hayır’ ya derin bir ‘sessizlik’ oldu. Sonunda bir gün sabrın sonu selamet oldu ve geçen ay -artık kendisi de 20 yılı aşkın tecrübesiyle ekonomi gazeteciliğinin en başarılı isimlerinden biri haline gelmiş, bu alandaki yeteneğini daima arttırarak diri tuttuğu heyecanıyla beslemiş, olgunluk döneminde bir gazeteci olarak “tamam hikayemi anlatırım” cevabı alıverdi.

Böylece daha önce birkaç kez meslektaşlarımızla, yalnızca ayaküstü sohbetlerde ya da kısa kısa görüşmelerde bir araya gelmiş bulunan Kenan Şahin’in en kapsamlı ve uzun röportajı, bu ay FORBES Türkiye’nin kapağına taşınmış oldu.

Şahin’in gerçekten de inanılmaz ilginç, ilham dolu, hayranlık ve merak uyandıracak bir hikayesi var. Bin dolarla kurduğu bir şirketin 1,5 milyar dolara satışından İnternet’in yaratımına, dünyanın en prestijli teknoloji üniversitelerinden birinin ömür boyu onursal üyeliğinden bugünün en önemli teknolojilerinden elektrikli otomobillere çağ atlatacak bir icadın yapılmasına uzanan film gibi bir öykü bu. Kahramanı, daha ortaokul öğrencisi olarak gittiği ABD’den bir yıl sonra elinde lise diplomasıyla dönüp Milli Eğitim Bakanlığı’nı birbirine katarak ‘adam olacak çocuğun’ ilk sinyallerini ta o zamandan vermiş.

Bu hikayeyi, onu 20 yıldır bekleyen, takip eden, bu derece yetenekli ve birikimli bir gazeteciden daha iyi yazabilecek kişi kim olabilirdi ki? Kenan Şahin - FORBES Türkiye - Eyyüp Karagüllü muhteşem bir üçlü oldu! Umarım bu ayki kapağımızı okuduktan sonra siz de bana katılırsınız...

BURÇAK GÜVEN