İşlem Yapılıyor
Türkiye'nin Hatıra Defteri
Örnek:

Türkiye'nin Hatıra Defteri

Yazar Nebil Özgentürk
Seslendiren Nebil Özgentürk

Türkiye’nin Hatıra Defteri’nde sayfalar açılıyor. Sayfalar boyunca akıp geçenler karınca kararınca bir ülkenin hikâyesidir. 1923’ten 2009'a acı tatlı iz bırakan hatıralar, çok özel anlar ya da anılar demeti.

Uzun bir yolculuğa çıkacağız birlikte. Seyrimizde tarihin içinden süzülmüş insan öyküleri var. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla birlikte başlayıp 2009'a kadar gelen gerçek hikayeler, olaylar var. Birbirinin devamı ve birbirini tamamlayan, ama her biri bağımsız gibi görünen hikayeler... ya da bir ülkenin kısa tarihi. Kimi unutulmuş, kimi unutturulmuş, bazen arka bahçeye terk edilmiş, bazen de gururla takdim edilmiş hikayeler. Şok eden, gülümseten, şaşırtan, "keşke olmasaydı" dedirten. Dileğimiz o ki, yaşanan acılar bu sayfalarda kalsın, bir daha olmasın. Gülümsemelerimiz, coşkularımız, mutluluklarımızsa çoğalıp büyüsün.

Duymadıklarınız

nebil özgentürkTürkiye'nin Hatıra Defteri'nin kayıtları 6 ay gibi uzun bir zamanda, İstanbul'da Seslenen Kitap stüdyosunda tamamlandı. Kayıtlar süreci uzun sürdü ancak beklemeye değen, çok güzel bir sonuç çıktı ortaya.

Türkiye'nin Hatıra Defteri'nde bizleri bazen şok eden, bazen gülümseten, bazen de düşündüren gerçek hikayeler dinledik Nebil Özgentürk'ün sesinden.

Seslenen Kitap ekibi olarak;

- Ezanın tam 18 yıl boyunca Türkçe okunduğunu ve Orhan Veli Kanık'ın Türkçe ezan ile ilgili Yaprak dergisine yazdıklarını,

- Hitlere şaka yapan Afrika kökenli Türk gazetecinin hikayesini,

- Savarona'nın kelime anlamını,

- 1941 yılında İstanbul boğazı çıkışında 769 Romanyalı musevi mürettebatı ile batırılan Struma gemisinin acı hikayesini,

- Radyoda erkek spiker çıkınca başını örten kadınları,

- Gazanfer Özcan'ın "Ah Nerede Vah Nerede?" filminde beraber oynadığı sarışın güzel kadın oyuncunun aslında Gazanfer Özcan'ın bir arkadaşının oğlu olduğunu

ve daha bir çok gerçek hikayeyi Türkiye'nin Hatıra Defteri'nden öğrendik biz.

Bu hikayeleri Nebil Özgentürk'ğn sesinden dinlemekten umarız bizim kadar sizler de zevk alacaksınız.Fatma Bokeer
08.12.2015 00:00

gerçekten büyük bir keyif ve merakla 2 kez dinledim. Bu dönem içinde bilmediğimiz yada yanlış bildiğimiz ne kadar çok şey varmış. Sayın Özgentürk'ke çok teşekkür ederim. saygılarımla,

ovgu gulsen
07.07.2015 00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçek tarihini benim gibi 40 yaşında olup ta bilmeyenlerdenseniz; içeri buyrun lütfen... Okullarda öğretilmeyen, sağ-sol bakış açısıyla değil hümanist duygularla aktarılan, Türkiye'yi ve her yaşayanını yakından ilgilendiren sayısız kısa -ama asla küçük olmayan- olayları aktaran muhteşem bir eser. Annenize, babanıza ya da kendinize ait o kadar çok şey bulacaksınız ki defalarca dinleyeceksiniz. Sen sakın ölme Nebil Özgentürk, sakın ölme!

haydar TURAN
04.10.2014 00:00

Çok başarılı sn. Özgentürk ve seslenen kitap uygulamasına teşekkür eder daha fazla eser görmeyi temenni edriz.

selda gürel
12.08.2014 00:00

Özellikle Nebil Özgentürk'ün sesinden ayrı bir anlam kazanmış tüm anılar. Bildiklerimi tekrar hatırlamak, bilmediklerimi öğrenmek ve Türkiye'nin 1923-2009 arası hatıralarının bir kısmını gözlerimi kapatarak ve adeta yaşayarak dinlemek çok iyi geldi bana. Sn. Özgentürk'e yazdığı, seslendirdiği ve bize ulaştırdığı için sonsuz teşekkürler. Sesli kitap çok başarılı bir uygulama, çok teşekkürler emeği geçen herkese..

Yusuf Hakan Özkan
17.07.2014 00:00

Nebil Özgentürk, Cumhuriyet Türkiyesi'nin hikayesini yaşamlara dokunan yönüyle çok güzel anlatmış. Onun sesinden bu yakın geçmişimizin insan hikayelerini dinlemek gerçekten çok büyük bir zevk.