İşlem Yapılıyor
Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak
Örnek:

Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak

Yazar Cenk Emre
Seslendiren Oğuz Özoğul
Yayınevi Optimist Kitap

On beş yıldır dünya kazan o kepçe gezdi; her kıtadaki onlarca küresel şirkete stratejik danışmanlık yaptı.

50'ye yakın örnek vaka analizi eşliğinde ve bir polisiye roman sürükleyiciliğinde aktardığı deneyimleri, pazarlama, satış, strateji ve inovasyon konularında alın teri döken profesyonelleri eşine az rastlanır bir yolculuğa çıkartıyor.

Kitapta yanıt bulacağınız ilginç sorulardan bazıları şunlar:

Bir siyasi parti nasıl popüler hale gelir? Bir ülke nasıl pazarlanır? Spor kulüplerine yatırım nasıl yapılır? Ölmek üzere olan bir marka küllerinden nasıl diriltilir? Çokuluslu devlerin karşısında etkisiz olan küçük oyuncular nasıl bilek güreşi yapacak hale gelir? Zayıflıklarınız nasıl stratejik avantaja dönüşür? Hiç kimsenin bilmediği tüketici ihtiyaçları nasıl anlaşılır? Sizin için en karlı olacak müşteriler nasıl bulunur? Daha önce hiç tanınmayan bir ürün kategorisi için nasıl pazar yaratılır? Herkesin fiyat rekabeti yaptığı bir ortamda nasıl mücadele edilir? Rakibi kopyalamak size ne getirir sizden ne götürür?

Duymadıklarınız
Cenk Emre

Cenk Emre, 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da başlayan profesyonel hayatı ona pazarlama ve stratejik planlama dünyasının kapılarını açtı. 2002-2004 yılları arasında ABD’nin pazarlama alanındaki en saygın üniversitesi Northwestern University’de İş İdaresi yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2004-2014 arasında ABD’de, alanında lider konumdaki çeşitli şirketlerde yönetici danışmanlık ve stratejik pazarlama yöneticiliği görevlerinde bulundu.

Danışmanlık görevleri esnasında dünyanın önde gelen strateji, pazarlama, satış ve inovasyon düşünürleriyle çalışarak işi erbabından öğrenen Cenk Emre, profesyonel yaşantısı boyunca -aralarında Türkiye’den şirketlerin de bulunduğu- dünyanın dört bir yanındaki çeşitli şirketler ve kamu kuruluşlarına strateji ve marka danışmanlığı verdi. Özellikle son beş yıllık dönemde, Türkiye’den bazı kuruluşlarla geliştirdiği projeler sayesinde Türkiye pazarı hakkında derinlemesine gözlem ve analiz fırsatı yakaladı. Yaptığı çalışmaları, Türkiye’deki şirketlere dünya devleri ile mücadelelerinde yol göstermesi amacıyla Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak adında bir kitapta özetleyen Emre, dünya devlerine kafa tutma  vizyonuna sahip çeşitli kuruluşlar için danışmanlık hizmetleri vermeye devam ediyor.

Cenk Emre, danışmanlık mesleğinin dışında amatör olarak tarımla uğraşmakta ve dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı nadir tohum numunelerini kullanarak birbirinden farklı tat, koku ve renkte sebzeler yetiştirip sevdikleriyle paylaşmaktadır. Ülkemizin en büyük zenginliğinin -henüz dünyada keşfedilmediğine inandığı- mutfağı olduğuna inanan Emre, Türkiye’nin gizli kalmış lezzetlerini bir kültür mirası olarak görüp yabancılara tanıtılmasını, kendisine büyük zevk veren bir görev olarak benimsemiştir. Dost ve Dobra isminde, ikiz oğlan babası olan Emre hem en büyük destekçisi hem de en sert eleştirmeni eşi Önsel Hanım’la birlikte 12 yılı bulan gurbet hayatının ardından, 2014 yılının ilk aylarında çok özlediği ülkesine geri dönüyor.

Volkan Babayigit
20.12.2017 00:00

Örnek vakalar ve ilgi çekici içeriklerle kıymetli bir kaynak. Her ölçekte işletme için hayat kurtaracak tavsiyeler mevcut.