İşlem Yapılıyor
Saatleri Ayarlama Enstitüsü
Örnek:

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar
Seslendiren Murat Eken
Yayınevi Dergah Yayınları

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarından biridir. 1961 yılında yayımlanmıştır.

Şiirlerinde sembolist bir dil kullanan Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarında gerçekçi ve sosyal sorunlara eğilen bir tarzı tercih etmiştir.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeleyen bir başucu romanıdır.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, içeriğini ve konusunu romanın karakterlerinden Nuri Efendi (Saat Ustası), Mübarek (Ayaklı ve yaşlı bir İngiliz yapımı duvar saati), Halit Ayarcı ve saat-zaman-insan ilişkilerinden almaktadır.

Anlatım, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kendine has simgeci anlatımıyla birleşip, zaman zaman gelişen olaylarla birlikte başkalaşmaktadır. İnsanların popülerliğe ve paraya verdiği önemin, insanların nasıl bir anda yüz değiştirebileceğinin altı çizilmektedir.

İki uygarlık arasında bocalayan Türkiye toplumunun yanlış tutumlarını,davranışlarını alaya alan eleştirel bir romandır.Yapıt çocukluğu II. Abdülhamit döneminde geçen, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde de yaşayan Hayri İrdal'ın anıları şeklinde kurgulanmıştır.Yalın bir anlatım vardır. Roman dört bölümden oluşmaktadır: Büyük Ümitler,Küçük Hakikatler,Sabaha Doğru,Her Mevsimin Bir Sonu Vardır.

(Vikipedi)

Duymadıklarınız

Murat EkenSaatleri Ayarlama Enstitüsü'nün kayıtlarına Mart 2014'te Seslenen Kitap stüdyosunda başladık.Murat Eken'in titiz çalışması ve haftada ortalama 2-3 kayıt günü ile toplam kayıt süreci yaklaşık iki buçuk ay sürdü ve biz Seslenen Kitap ekibi olarak her kayıt gününden ayrı keyif aldık.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü henüz okumadıysanız veya hatırlamak, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın muhteşem anlatımını tekrar yaşamak isterseniz, Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü Murat Eken'in sesinden mutlaka dinleyin.
SÖZLÜK:

(Tankut Yıldız'ın "Ebediyen Edebiyat" blog'undan aynen alınmıştır)

"Saatleri Ayarlama Enstitüsü -yazıldığı dönemin bir neticesi olarak- eski kelimelerin hakim olduğu bir eser. Bütüne baktığımızda; bu, günümüzde kimi hiç kullanılmayan, kimi nadir kullanılan kelimeler büyük bir problem teşkil etmese de, anlamlarını bilmeyenler için zaman zaman bazı cümlelerin anlaşılmasını güçleştirir nitelikte.

İşte ben de yine bu durumdan vazife çıkarıp, bu kült eseri henüz okumamış olanlar ya da yeniden okumayı planlayanlar için eski kelimeleri ve anlamlarını paylaşmak istedim. Bir nevi amme hizmeti de diyebiliriz. 385 kelimeyi bulan bu  liste, bu sefer beni oldukça zorlayan bir iş olmuş olsa da, yeni kelimeler keşfetmenin hazzı ve insanlara bir nebze olsun yardımcı olabileceğim düşüncesi beni memnun etti.

Faydalı olması temennisiyle "Saatleri Ayarlama Enstitüsü Sözlüğü"ne ulaşmak isteyenleri yazının devamına alalım http://ebediyenedebiyat.blogspot.com/2012/07/saatleri-ayarlama-enstitusu-ahmet-hamdi_21.html "  -Tankut Yıldız

Soley Kurt
06.04.2018 00:00

Seslenen kitapta çok kitap dinledim ama Saatleri Ayarlama Enstitüsü bambaşka. Kitabı okuyanların bile mutlaka bir de Murat Eken' den dinlemesini tavsiye ederim.

Pergün Okant
25.10.2017 00:00

Aslında tüm yorumları okuduğumda fazla ekleyecek bir söz bulamadım, gerçekten müthişti... Ruhum aydınlandı, zamanın tadını ve ruhunu sesinizle ve enerjinizle bize hissettirdiniz, çok teşekkür ederim Murat Eken...

Alper Sönmez
27.07.2017 00:00

Çok beğenerek dinledim. Murat Eken'in yorumu kitabe gerçekten müthiş bir tat eklemiş. Çok teşekkür ederim.

Celal Çelik
04.04.2017 00:00

Murat Eken'e ve Seslenen Kitap çalışanlarına titiz ve başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin sayesinde, trafikte boşa geçen zamanımızda faydalı bir şeyler yapabiliyorum. Sağ olun, var olun.

Cem
23.03.2017 00:00

Tanpınar üstadın hatırasına yakışır son derece başarılı bir çalışma olmuş. Sn. Murat Eken'i tebrik ederiz. Kendisinden Huzur romanını da en kısa sürede seslendirmesini bekliyoruz.

Görkem
28.01.2017 00:00

bu adam ne yapsa eline yakışıyor helal olsun harika adam MURAT seviliyorsun

ceren memiş
05.12.2016 00:00

Tek kelimeyle müthiş!

Recep Korkudan
28.07.2016 00:00

İlk sesli kitap deneyimimi bu kitapla yaşadım. Gerçekten mükemmel bir şey ortaya çıkmış. Burada Murat Eken'e ayrı bir parantez açmak istiyorum. O kadar mükemmel seslendirmiş ki artık gözümde Hayri İrdal dır kendisi

CAGLAR UZUNALİ
12.10.2015 00:00

10 numara seslendirmiş helal olsun

Furkan Temel
03.06.2015 00:00

Az once bitirdim. Bir iki kez kitabi elime alip eski kelimelerden urkup birakmistim. Hic korkulacak bir sey yokmus. O eski laflar ayri bir cesni veriyor esere ama hic bir kelimeye sozlukten bakmasiniz dahi oyle anlasilamayacak bir sey yok. Bunu boyle benzer sebeplerden kitabi okumayi, dinlemeyi erteleyenler varsa diye soyluyorum. Hayri Irdal romanin bir yerinde abes kelimesini ogrenip kendi durumuna cok yakistiriyor. Tanpinar'in eseri de bu kavramin bir cok acidan bir incelenmesi, bir yanlis anlamalar, kazalar, gecisler dokumasi. Dinlerken cok guldum kimi yerlerde. Kitabin zaten Turk edebiyat tarihi acisindan yeri belli, Seslenen Kitabin yapimi da bu une yakisir cinsten olmus. Murat Eken Beyin yorumu muthis! Sesini cok az degistirerek bambaska kiliklara girmesine hayran kaldim. Seyit Lutfullah'in esrarli sesi, Afroditi Hanimin catlak coskusu, psikanalist Doktor Ramiz Bey'in kendinden emin kendinden gecisleri bu karakterlere cok inandirici sekiller vermis, hic bir yerde bana fazla ya da yapay gelmedi. Seslenin Kitap'in yazilimlari da gayet guzel calisiyor, hic sorun yasamadan hem telefondan hem bilgisayardan dinledim eseri. On puan! Dilerim katalog daha buyur gelecekte, Oguz Atay'in Tutunamayanlari hos olabilir bir de Andrew Mango'den Ataturk. Simdilik aklima gelenler...